Prezident Klaus v knize především kritizuje fakt, že si západní země začaly myslet, že není třeba nic vyrábět a stačí znalosti a vědomosti. Proto se začala podporovat věda a výzkum, což prý bylo vždy oblíbené heslo všech levičáků. Přitom je evidentní, že znalosti samy o sobě nemají žádný přínos. „Měli bychom si připomínat, že když Západ vyráběl pro zbytek světa, bohatl. Teď je to opačně, a chudne,“ píše prezident. Výroba se prý přesunula do Číny či jihovýchodní Asie, my si jejich produkty musíme kupovat, půjčujeme si na to a zadlužujeme se.
Další příčinou finanční a následně hospodářské krize podle něj byla neodůvodněná víra, že lidé již dokázali ovládnout ekonomiku natolik, že mohou regulovat její vývoj a překonávat tradiční hospodářské cykly. Znovu se prý rozvinula víra v mocné daňové a měnové nástroje, které dokáží ekonomiku regulovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav