„Zlatý věk je u konce,“ prohlásil. „Je to pravda, ekonom by to neřekl jinak,“ potvrdila pravdivost ministrova vyjádření ekonomka Markéta Šichtařová.
Ztráta odpovědnosti mezi politiky
Podle Schwarzenberga skončila šedesátiletá éra, která se postarala o hospodářský vzestup kontinentu. Politici nyní musejí ukázat, zda myslí projekt společné Evropy vážně a zda je pro ně budoucnost Evropské unie důležitější než dočasná rozpočtová omezení. Globální hospodářskou krizi Schwarzenberg označil za důsledek naprosté ztráty odpovědnosti, a to jak mezi politiky, tak ve finančním světě.
Evropa dotuje nepracování
Ekonom Pavel Kohout ParlamentnímListům.cz řekl, že „Evropa dotuje nepracování, které netvoří produkci, ale kdo je pracovně zdatný, toho zdaní, až zčerná“. Současná ekonomika, která je postavena na nabubřelém sociálním státě, je podle něj z přirozenosti nestabilní a jednou se musí zhroutit. „Někde už se to zhroutilo jako v Řecku, nějaké země mají ještě čas, dva roky, deset let, to nelze odhadnout,“ uvedl. V ohrožení nejsou podle něj jen státy jako Itálie, Portugalsko nebo Španělsko, ale i Německo nebo Francie. „Tyto země, ostatně jako i Řecko, měly ještě v 70. letech 20 až 30 procentní zadluženost, z dnešního pohledu byly nesmírně úsporné a skromné, ale dnes už dosáhly 80 procentní i vyšší zadluženosti. Takový státní dluh vypovídá, že jejich ekonomiky nejsou zdravé,“ vysvětlil ekonom. A dodává, že evropský sociální stát není žádný tradiční model, vznikl nedávno, v druhé polovině 70. let, kdy se začal modelovat sociální stát v dnešní hrůzostrašné podobě, dluhy narostly do takových výšek, které si ještě před deseti lety nikdo neuměl představit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová