„Máme tady takovou vykopávku, ale optimální by bylo, kdyby se do toho koplo, aby z toho vznikly dva pilíře. Jeden vysloveně solidární a druhý vysloveně pojišťovací, zásluhový,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Vostatek.
Sociální demokraté varovali, když Nečasova vláda prosadila druhý pilíř důchodové reformy, že ho po svém nástupu k moci stejně zruší. Teď svou hrozbu chtějí splnit, podle nové ministryně práce už si do něj k 1. lednu 2016 lidé nebudou moci posílat část sociálních odvodů. Jak to hodnotíte?
To je celkem logické. Lidí je v penzijních fondech ve druhém pilíři málo, navíc - na rozdíl od všech ostatních východoevropských zemí – je u nás velmi silný třetí pilíř. Je do něj zapojeno několik milionů lidí, teď začali ubývat, ale dvě stě tisíc úbytku nehraje roli. Když máme třetí silný pilíř s vysokými státními dotacemi, i když také dotace šly při loňské reformě dolů, nepotřebujeme ještě další dobrovolný druhý pilíř.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová