Lidé nenakupují a šetří. Stavebnictví a obchod drtí insolvence i konkurzy

04.03.2013 14:10 | Zprávy

Exekuce, insolvence – krachy soukromé i firemní a živnostenské. I to je obrázek dnešní doby. Kdy se situace začne však vracet k normálu, nikdo pořádně neví. Hovoří se obecně, že jde o dopady ekonomické krize, která zasáhla nejen nás, ale i okolní svět.

Lidé nenakupují a šetří. Stavebnictví a obchod drtí insolvence i konkurzy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

I letošní únor už v Česku zaznamenal další růst insolvencí (insolvence je neschopnost splácet finanční závazky. Dostat se do ní lze jako fyzická osoba, i jako podnikatel). Jen během tohoto měsíce bylo u nás podáno celkem 2812 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 480 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 316 u nepodnikajících živnostníků a 2016 u nepodnikatelů. Vyplývá z toho, že počty insolvenčních návrhů v únoru 2013 ve srovnání s předcházejícím měsícem lednem opět vzrostly - a to nejen u nepodnikatelů, ale i u firem a živnostníků.

„Největší počet firem v insolvenci byl v únoru 2013 z oboru obchodu, správy nemovitostí a stavebnictví. Obratově největší firmy v insolvenci byly stavební firma Zlínstav, a. s. a obchodní VČAS, s. r. o. a Otčenášek, s. r. o. Insolvenční návrh na společnost VČAS, s. r. o. byl hned 21. 2. soudem odmítnut z důvodu, že navrhovatel neuvedl konkrétní údaje týkající se závazku,“ prozradil ParlamentnímListům.cz Cyril Mores ze společnosti Creditreform. Ta zveřejňuje pravidelně počty insolvenčních návrhů jak u firem, tak u fyzických osob.

Firmy padají do konkurzů – nejčastěji ty ze stavebnictví a obchodu

Nepříliš pozitivní zprávou je však i to, že stejně jako u insolvencí, je zaznamenán v únoru i nárůst firem v konkurzu (konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů zásadně poměrně uspokojeny z výnosu zpeněžení majetkové podstaty s tím, že neuspokojené pohledávky nebo jejich části nezanikají). A nejvíce se to dotýká opět firem v odvětví stavebnictví a obchodu. Pro úplnost – statistika uvádí, že v únoru bylo konkurzů vyhlášeno v Česku 180, z toho počet konkurzů živnostníků činil 59.

„Soukromník je závislý na kupní síle obyvatelstva. Pokud klesá kupní síla obyvatelstva, klesají jeho celkové tržby a tím i jeho schopnost dále přežít. Už krize z roku 2008 spustila důsledky dlouho přehlížených a ignorovaných skutečností jako je například dosažitelnost služeb,“ popsal před časem důvody potíží firem i živnostníků předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk.

Málo se nakupuje… Lidé nemají peníze nebo šetří

A na tento fakt dlouhodobě poukazují i ekonomové. „Jestliže klesly v loňském roce o více než jedno procento maloobchodní tržby, není to dobrým signálem a nesvědčí to o tom, že by se ekonomika měla v co nejkratší době opět rozproudit. Lidé i se stoupající nezaměstnaností začínají více myslet na zadní kolečka a méně utrácejí. Navíc i ti, co práci mají, se musí vyrovnávat s tím, že jejich mzdy reálně klesají (kvůli narůstajícím cenám i vyššímu DPH),“ zní například od finančních analytiků z Next Finance.

Stoupají i dluhy a nesplacené pohledávky mezi firmami

Nedávno se potvrdil i další nepříznivý jev, který může firmy dostat až k jejich krachu. Stoupá totiž počet neuhrazených pohledávek, i jejich výše. A to dokonce i u zahraničních firem, u kterých to dosud nebylo obvyklé.

„Výše pohledávek dosáhla v loňském roce zatím nejvyšší úrovně. Průměrný dluh po splatnosti se mezi firmami navýšil. V roce 2012 si firmy u pohledávek do 200 tisíc korun průměrně dlužily 10.986 korun, což je o 1.918 Kč více než v roce 2011,“ představila aktuální data třetí česká největší inkasní agentura B4B Inkasso (agentura zabývající se vymáháním pohledávek). Údaje vychází z takřka 18 tisíc případů, které firma v této kategorii v roce 2012 řešila. Nutno doplnit, že k inkasním agenturám obvykle míří ty pohledávky, jejichž splatnost vypršela před třemi a více měsíci. Obecně platí, že čím mladší pohledávka ale je, tím roste úspěšnost jejího vymožení.

A tak více než kdy jindy špatná platební morálka tíží stále více firem a živnostníků. Může totiž spustit tzv. dominový efekt, v kterém nakonec skončí v insolvenci či v konkurzu firem či živnostníků hned několik.

Zakázek je méně, ceny za práci jsou na minimu

Zakázky se totiž v posledních dvou letech shánějí hůře, než jindy, a i pokud je podnikatelé v této sféře mají, ceny za práci jsou kvůli obrovské konkurenci stlačeny na minimum. Stávají  se tak mnohdy neplatiči i přesto, že mnohdy sami mají nedobytné pohledávky u jiných podnikatelů. Dominový efekt tím dostává zelenou…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…