Máme tady třetí vlnu vykrádání, varuje psycholog Klimeš. A přidává řešení

10.03.2013 15:46 | Zprávy

Neschopnost lidí hospodařit se svými penězi žene lidi často do náruče lichvářů, a obvykle tím dalším, kdo v tomto nešťastném řetězci přichází na řadu, bývá exekutor. Psycholog Jeroným Klimeš v této souvislosti tvrdí, že tato praxe je třetí vlnou vykrádání. Tou první byla živelná privatizace, kdy se rozdal státní majetek. Druhou pak dotace z Evropské unie.

Máme tady třetí vlnu vykrádání, varuje psycholog Klimeš. A přidává řešení
Foto: hns
Popisek: Obálka s penězi

Exekuce a jejich následky jsou tak palčivým problémem české společnosti, že je až s podivem, jak málo se politici snaží s ním něco udělat. Ze spousty řešení, která se nabízejí, by nejúčinnější byla ta, která by automaticky omezila ve způsobu nakládání s penězi toho, u něhož musel soud řešit jakýkoli problém se splácením půjčky. Nemohl by kupříkladu uzavřít po nějaké období další půjčku, příjemci sociálních dávek by zase dostávali poměrné částky v kratších časových intervalech.

Psycholog Jeroným Klimeš považuje stav, kdy exekuce dostávají lidi do bezvýchodných situací, za třetí vlnu vykrádání od sametové revoluce. „Nejprve se jednalo o živelnou privatizaci, kdy se rozdal státní majetek. Pak přišla na řadu Evropská unie a její zdroje. Dnes, když už všechny tyto zdroje vyschly, obracejí finanční vykukové svou pozornost na majetek chudých, hloupých a slabých. Těch jsou davy, a není tak těžké je o peníze obrat,“ uvádí Jeroným Klimeš v jednom z textů knihy „Tři svíce za budoucnost“, která vyšla s podtitulem „Návody a nápady, jak přežít konec světa“.

Sociální dávky plynule přecházejí ze státní pokladny k lichvářům

Konkrétně se zabývá situací těch, kteří pobírají sociální dávky, ale jejich smysl se míjí účinkem. „Pokud chce někdo dostávat dávky, měl by to být on, kdo prokazuje státu, že s nimi umí vyjít. Variant je možno vymyslet vícero, ale je užitečné vycházet z principu, jestliže někdo závisí na sociálních dávkách, pak je důvodné předpokládat, že s penězi neumí vycházet. Pokud to nedokáže, tak by mu měl stát vyplácet dávky rozdělené na menší částky, které by si mohl vybírat z automatu,“ říká pro ParlamentníListy.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…