Letošní změny ve zpoplatňování hazardu vnesly finanční nejistotu mezi městské obvody a město samotné. „Ministerstvo financí předpokládalo zisk 160 milionů korun v roce 2012, zatím jsou to v prvním čtvrtletí pouhé čtyři miliony korun,“ uvedl ekonomický náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký. Peníze dříve směřovaly do rozpočtů jednotlivých obvodů. Letos jsou však součástí rozpočtu města, které je následně městským obvodům přerozděluje. Město se tak rozhodlo předčasně mezi obvody rozdělit 51,4 milionu korun. Tato částka má zajistit, aby byly obvody schopny plnit své rozpočty.
Zrušení třetiny automatů se na odvodech projeví
Ministerstvem odhadovaná částka 160 milionů korun je dle Zrzaveckého příliš optimistická. „Realisticky to vidíme mezi 80 – 90 miliony korun, které by mohly natéct do městské kasy,“ řekl Zrzavecký. V dřívějších letech se totiž příjmy z hazardu pohybovaly okolo 66 milionů. Nárůst částky je dle Zrzaveckého dán zvýšením poplatků za hazardní hry.
„MF nikde neuvádělo, že odhadovaná částka na základě dat roku 2010 znamená jistou a garantovanou sumu. Od konce minulého roku tak došlo ke zrušení téměř třetiny herních zařízení, což se pochopitelně projeví na výnosech loterijních společností i na odvodech. Dále je potřeba uvést, že nyní se odesílaly obcím pouze čtvrtletní zálohy, nikoli suma za celý rok. Také je potřeba zjistit, zda se nejedná o výnos pouze za některé ze čtyř dílčích základů odvodu a jen za některé provozovatele,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího Ministerstva financí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Švábek