Na úvod dostal Nečas dotaz, co jej napadlo, když meteorologové zveřejnili varování před návratem povodní. „Přemýšlel jsem nad konkrétními lidmi,“ ujistil premiér. Pak zopakoval varování, že v jižní části země je půda nasycená a i srážky, které nejsou nebezpečné, mohou způsobit katastrofu.
„Vltavská kaskáda udělá vše proto, aby zamezila povodním, ale úplně to nedokáže,“ upozornil premiér. Podle něj je rovněž třeba, aby se chovali zodpovědně občané. Podle něj totiž značná část obětí povodní byla důsledkem lidské neopatrnosti. „Nejde jen o sjíždění řek, ale i o to, že se lidé chodí dívat až blízko k řece a vodí tam dokonce i děti. I to jsem viděl,“ uvedl Nečas.
Ten následně na dotaz moderátora Václava Moravce prozradil, že v oblasti počasí není úplně nepopsaným listem. „Z meterologie jsem skládal zkoušku a mám ji za jedna. Jako Nečas jsem jinou známku dostat asi ani nemohl,“ pousmál se premiér.
Pak se jej Moravec vyptával rovněž na jeho názor na globální oteplování a vliv člověka na něj. Rozhodným odpůrcem této teorie je například bývalý prezident Václav Klaus, Nečas se však odmítl vyjádřit kategoricky. „Jsem zastáncem racionálního přístupu,“ ujistil s tím, že současná zvýšená četnost povodní ještě nemusí znamenat nic alarmujícího, protože i v historii se střídala období častějších, anebo naopak méně častých záplav.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav