Podle návrhu Ministerstva financí, který má k dispozici ČTK, by schodek státního rozpočtu měl příští rok stoupnout na 105 miliard korun, v roce 2015 na 110 miliard korun a v roce 2016 na 115 miliard korun. Letos má být schodek 100 miliard korun.
Keynesiánský socialismus a populismus
Avšak původní loňské plány Ministerstva financí počítaly v roce 2014 se schodkem 85 miliard korun a v roce 2015 s 50 miliardami korun. Nyní naopak chce vláda výdaje zvýšit, aby podpořila ekonomický růst.
ParlamentníListy.cz oslovily koaliční politiky, zda nepovažují navyšování rozpočtového schodku za keynesiánský socialismus a předvolební populismus. Ekonomická teorie socialisty Johna Maynarda Keynese totiž říká, že v době krize má vláda více investovat do ekonomiky a může se kvůli tomu zadlužit, což podporuje i Miloš Zeman. Naproti tomu liberální ekonomická teorie říká, že má vláda šetřit a nezvyšovat daně, aby více peněz zůstalo občanům, protože ti sami vědí lépe, jak naložit s penězi, než stát, který by navíc neměl zadlužovat budoucí generace.
ParlamentníListy.cz se rovněž dotázaly, zda zvýšení schodku není jen předvolebním populismem. Rok 2014 bude totiž supervolebním: Proběhnou sněmovní, komunální, senátorské i evropské volby.
Mistrovská loupež: Vytáhli peníze občanům, aby je pak zase rozfofrovali
Bývalý předseda rozpočtového výboru sněmovny Michal Doktor považuje veletoče vlády za skandální cynismus. „Vláda odůvodňovala zvyšování daní potřebou stabilizace a snižování deficitu. Kvůli tomu proti svému slibu vytáhla peníze lidem z kapes. Zní to věru podivně, ale mě ani nepřekvapuje, že poté, co ODS a TOP 09 zvýšily daně v rozporu se svými volebními programy, zvyšují plánované deficity v rozporu s danými závazky. Je to skandální, smutné, zničující, avšak bohužel dopočitatelné. Vytáhnou lidem z kapes více peněz a ještě zvýší deficit – to je mistrovská loupež. Oni snad chtějí volby opravdu darovat levici,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
"Lord Keynes nebyl socialista a v lecčem měl pravdu. Když krize už dosáhla dna a doznívá, nastává správná doba na investice," hájí zvýšení schodku první vicepremiér vlády a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
„Návrh ministra financí mě velmi nemile překvapil a považuji ho za populistický a hlavně špatný. Sice je v souladu s názorem předsedy Evropské komise Barrosem, ale dle mého názoru je v rozporu se zdravým rozumem a řešením krize v ČR i EU,“ míní místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.
„Keynesiánský socialismus je ucelená ekonomická teorie, se kterou mnoho z nás nemusí souhlasit. To, co ale ekonomicky předvedla tato vláda, se o žádnou ekonomickou teorii neopírá. Připomíná to hospodářský chaos. Jeden rok se zvyšují daně, aby se nezvýšil deficit a druhý rok se zvyšuje deficit, aby se nemusely zvýšit daně. Je to sadistické trápení české ekonomiky,“ zlobí se poslanec Radim Fiala, který podporuje Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík