Nezaměstnanost, strach o práci, nízké platy a nesmyslná byrokracie děsí Čechy

24.02.2013 20:31 | Zprávy

Nejdelší recese v české historii tvrdě dopadá na značnou část Čechů. A nejen na těch téměř šest set tisíc lidí bez práce. „O práci mají strach i ti, kteří ji mají a musí pracovat i za kolegy, které nedávno propustili,“ uvedl Liberečan Petr Soukup. Propouštět musí paradoxně i organizace, které se starají o nezaměstnané a pomáhají jim hledat práci. Třeba liberecký Člověk v tísni přišel o třetinu pracovníků.

Nezaměstnanost, strach o práci, nízké platy a nesmyslná byrokracie děsí Čechy
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Přepracovanost, stres, strach – to jsou pocity mnoha lidí obávajících se o zaměstnání ve firmách bojujících o přežití. A že jich není v současném Česku málo. „V naší firmě se loni propouštělo. Je nás skoro polovina z původního stavu. Ale musíme zastat stejně práce. Takže jsme přepracovaní a navíc nemáme žádnou jistotu. Kdykoli nás můžou propustit. Co je tohle za život,“ stěžoval si Liberečan Petr Soukup.

Nesmyslná byrokratická nařízení

Situaci podle něj zhoršuje rozbujelý byrokratický aparát se svými nesmyslnými příkazy a nařízeními. „Mám známé v jednom z ústavů pro mentálně postižené. Tam dělají dlouhé roky ženské práci, o kterou nemá nikdo moc zájem. S odpuštěním utírají třeba klientům zadky. Plat mají nízký. A někdo na ministerstvu si vymyslel, že nemají dostatečné vzdělání. Takže z ústavu odejdou, protože po padesátce nebudou po práci ještě dojíždět do Prahy do školy. To se jim vůbec nevyplatí. A  je otázkou, jestli tyto zkušené pracovnice vůbec někdo nahradí,“ komentoval Soukup. „Ministerští úředníci argumentují, že je to údajně nařízení z Bruselu. Ale tento častý argument je povětšinou účelově vymyšlený a nepravdivý,“ domníval se Soukup. 

Na úředníky si stěžuje i Soukupův kamarád Jindřich Pavlík. „Zkostnatělost jejich myšlení je udivující. Jako například u průšvihu s policejními služebnami v Libereckém kraji,“ upozornil. Naráží na čerstvé mediálně zveřejněný případ, kdy policie uzavřela smlouvu s ostravskou stavební firmou na přestavbu devíti policejních služeben na kontaktní a koordinační centra. Samotná firma si na práci najala místní subdodavatele. Ale ouha. Nezaplatila jim ani korunu a teď je v úpadku. Což malé firmy dostalo do existenčních potíží. A přesto, že už v průběhu prací upozorňovaly policii, že jim ostravská firma neplatí, policie platbu nepozastavila a vyplatila ji vykutálené firmě celou – dle smlouvy – tedy 11,5 milionu korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…