Obrovský bankrot se blíží, napsali slavní ekonomové. Čtěte, co to znamená pro Česko

14.01.2014 11:45 | Zprávy

Pokud nebudeme dělat s veřejným dluhem nic a necháme to jít samospádem, kolem roku 2024, tedy za zhruba deset let, budeme v bodě, ve kterém poprvé zbankrotovalo Řecko, varuje ekonomka Markéta Šichtařová. Dalo by se to ještě zarazit, ale znamenalo by to udělat řadu nepopulárních kroků, do kterých se zjevně nikomu z politiků moc nechce.

Obrovský bankrot se blíží, napsali slavní ekonomové. Čtěte, co to znamená pro Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ale česká ekonomka není sama, kdo varuje před neudržitelnou výší veřejných dluhů a jeho podceňovanými dopady na hospodářský růst. Podle dvou známých ekonomů, Carmen Reinhartové a Kennetha Rogoffa z Harvardské univerzity, je rozsah dluhů západních zemí takový, že všeobecně rozšířená úsporná opatření na zdolání problému stačit nebudou. Tvrdí to ve zprávě, kterou vypracovali na objednávku Mezinárodního měnového fondu. Řada vyspělých zemí prý bude muset použít finanční represi, vyšší inflaci, kapitálové kontroly či přímo restrukturalizaci dluhopisů, aby zvládly ustát břemeno dluhu, které si na sebe nakupily.

Výraz restrukturalizace dluhopisů je eufemistickým výrazem pro státní bankrot

Občané neznalí ekonomických pojmů by podobná opatření mohli nechat v klidu, kdyby se ovšem třeba za nevinným pojmem „restrukturalizace dluhopisů“ neskrývalo něco tak hrozivého, jako je státní bankrot. A takovou restrukturalizaci už citelně pocítí všichni občané postižené země. „Výraz restrukturalizace dluhopisů je eufemistickým výrazem pro státní bankrot,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…