Na „optimistických“ číslech ministr financí postavil letošní státní rozpočet. Prvnízprávy.cz upozorňují, že makroekonomové ČMKOS měli naopak zcela jiné predikce, odhadovali prý pokles ekonomiky pro letošní rok o 1,5 %. Zdůrazňovali, že ti, co tvrdí, že česká ekonomika hodlá mířit vzhůru, se velmi mýlí. Odbory prý naopak od počátku roku na tripartitě varují před návratem dalšího kola krize a vyzývali vládu k urychlenému přijetí prorůstových opatření, uvedly e-sondy.cz s odkazem na makroekonoma ČMKOS Martina Fassmanna.
Aktuální údaje Českého statistického úřadu z poloviny května jim dávají plně za pravdu, ukazují totiž na celoroční pokles HDP o 1,9 %. ČMKOS je tak prý jediná instituce, která nemusí na svých prognózovaných údajích nic opravovat. Prvnízprávy.cz píší, že jejich přesnost ocenili i emisaři Mezinárodního měnového fondu.
MMF ve shodě s ČMKOS
Závěrečná zpráva MMF prý ve shodě s analýzou ČMKOS shodně vytýkala Nečasově vládě, že by už měla přestat s předávkovanými restrikcemi, ale najdeme v ní prý i vážné varování, že ze současné recese nemůže být východiskem čekání na automatické oživení ekonomiky.
Martin Fassmann pro Sondy Revue uvedl: „Vláda v přímém přenosu dokazuje svou neschopnost vyvést zemi z krize, eliminovat ji, jak to činí země kolem nás, a co je nejhorší, promarňuje to nejcennější – čas pro přijetí smysluplných opatření! Je velmi smutné, že až nyní, když už je skoro pozdě, odhodili nejrůznější analytici bank a pravicoví ekonomové ideologii a teprve teď, kdy do české lodi teče všemi otvory, připouštějí, že do společnosti Itálie, Španělska, Portugalska nás zahnaly nepromyšlené vládní reformy. Když za jejich zastavení odbory demonstrovaly, byli jsme málem označováni za nátlakové, rudé brigády.“
Další krize začíná
Martin Fassmann podle Prvníchzpráv.cz dále tvrdí, že bohužel nyní vcházíme do II. etapy krize. Jsme podle něj, jak nazí v trní, protože dnes nás před vládními restrikcemi nechrání ani zahraniční poptávka, vše jde do poklesu, který se ve skutečnosti urychluje.
Další problém, na což zatím nikdo z povolaných ekonomů prý příliš neupozorňuje, je, že státní rozpočet pro rok 2013 je postaven na růstu 2 % HDP nominálně. To signalizuje, že ministrovi Kalouskovi na takto postaveném rozpočtu bude chybět kolem 20 miliard korun.
Nicméně pořád prý existuje mnoho návrhů, které mohou poměrně rychle posílit příjmovou stranu rozpočtu, například povinné zavedení kontrolních pokladen, omezení hotovostních plateb či zavedení minimální daně pro podnikatele a živnostníky. Pokud jde o výdajovou stranu státních financí, aktuálně je velmi důležité zastavit práce na přípravě takzvaného jednotného inkasního místa – jsme přesvědčeni, že tento projekt vážně ohrožuje výběr daní a pojistných plateb, zní z ČMKOS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr