Podobné hrozbě jako při letošním prudkém zvýšení cen vajec budou od příštího roku vystaveni také milovníci vepřového masa. To proto, že od ledna začne platit nová směrnice Evropské unie, podle níž musí chovatelé přestavět vepříny tak, aby březí prasnice nebyly ustájeny izolovaně, ale ve skupinkách, aby si lépe vyvinuly sociální návyky. Směrnice také specifikuje šíři mezer pro podlahové rošty a zavádí povinnost dodat prasnicím hračky.
Přestože o znění nové směrnice vědí chovatelé už od roku 2008, tak ne všude na ni jsou připraveni. Zatímco u nás nová pravidla splňuje už 94 procent chovů, v okolních zemích mají zemědělci velký skluz a je tak pravděpodobné, že v Rakousku a Německu přechod na nové ustájení nestihnou. Maso z původních chovů bude ale od ledna ilegální a jeho dovoz zakázán.
Chovatelé se už mohli dávno připravit
To bude mít negativní dopad pro český trh, který není ani zdaleka soběstačný a více než polovina vepřového masa je z dovozu. Celoevropský pokles produkce by se mohl odrazit v ceně masa, což by zasáhlo především Česko, které patří k zemím s větší spotřebou vepřového než jiných druhů masa. Mohlo by tak dojít k podobnému cenovému šoku, k němuž došlo v případě vajec.
Pro chovatele přitom není chystané opatření žádnou novinkou. „Jedná se o směrnici 2008/120/ES, která je řádně implementovaná do české legislativy, do vyhlášky 208/2004 Sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat a to novelou v r. 2009, a je tedy dávno platná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Žáček, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník