„Jak je možné, že africké brambory odněkud od Nilu stojí méně než české brambory vypěstované pomalu za humny?“ ptají se lidé a neznalí poměrů i chutí „jdou“ do těch afrických.
Od Nilu nebo z Pošumaví či Vysočiny?
Podle bramborářského svazu nejsou „ono“ ani brambory z Francie, ale z Egypta, to už je zhůvěřilost. Na pohled vypadají pěkně, jsou velké, ale zkuste je pokrájet. A vařené? Bez chuti, konzistence, prostě prý „amarouny“. Proč jsou tak nedobré? Jiné půdní podmínky a také minimální tradice. Uvařené vám vydrží pár hodin, pak ztmavnou a černají.
„Před deseti lety jsme se divili, že se sem dovážejí brambory z Německa. Kdeže tyhle doby jsou,“ kroutí hlavou zákaznice jednoho supermarketu. „Teď tu máme hlízy z Afriky. To se ví, že jsou levný, když tam na poli pracují děti ještě předškolního věku. Ale to je mnohým lidem asi jedno.“
Do Čech se dovážejí rovněž červené brambory z Portugalska. K překvapení řady lidí jsou populárnější, než ty naše – mimochodem, česká odrůda ze šlechtitelské stanice ve Velharticích v Pošumaví, Red Anna, je výtečná, ale našinci prý radši „něco extra“, tedy v tomto případě z Portugalska. „I kdyby to lidem propíchlo břicho, tak sáhnou po těch cizích,“ podivuje se další zákaznice.
To, že kilo biobrambor je za padesátku, mnoho lidí nijak nevzrušuje, protože je prostě nekupují. Jsou tedy i tuzemské, ale třeba v Globusu za takovouto astronomickou cenu. Přitom přímo od pěstitele jsou cirka o dvacku levnější.
Zelináři, plačte!
Slunečné počasí přeje zelinářům, kteří už v Polabí a na jižní Moravě sklízejí salát, jarní cibulku a další rané zeleniny. Bohužel, v obchodech konkurují obdobným – a levnějším, „tedy bohatě dotovaným“ komoditám z jihu Evropy. Na plzeňské farmářské trhy uplynulou sobotu ani nedorazili. Je to pro ně velká dálka a cesta zatěžuje cenu. A tak tu prodávali především pěstitelé ze středních Čech. Jarní cibulka cenově srovnatelná s dovozovou, stejně tak lehký salát. „Máte to čerstvé, maximálně z pátku, to v marketech nepotkáte,“ konstatuje jeden ze zemědělců. „Ale všechny vstupy zdražují. Už zas lezou nahoru pohonné hmoty. Nu a lidi? Ti nejsou, děláme vše jako rodina, ale mnohdy meleme z posledního. Takhle to už moc let nevydržíme, státu je jedno, jestli tady má pórek z Belgie nebo Polabí. Řekl bych dokonce, že upřednostňují ty ze zahraničí,“ konstatuje smutně pěstitel a balí své brambory do igelitových sáčků. Kilo od 25 do 30 korun, žádná Afrika či jižní Evropa…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala