Jakým způsobem se za posledních dvacet let vyprofilovalo vaše řemeslo?
Sklářství se obecně změnilo dost podstatně. Od velkých kombinátů k menším firmám a ateliérům, které jsou víceméně specializovány na ruční výrobu a malé série. Ne jinak je tomu i u nás.
Co si myslíte o tom, jak je v dnešní společnosti prahnoucí po co největším dosaženém vzdělání nahlíženo na řemesla a řemeslníky?
Bohužel, je to naprosto přirozený vývoj. V celé euroatlantické civilizaci, jako v každé civilizaci, která zbohatne. Učňovské školství nebylo rozprášeno uměle, rozpadá se pro naprostý nezájem rodičů i dětí, protože pokud si lze vzdělání zaplatit, jdou se řemeslu učit pouze ti nejposlednější, ale ti jsou tam pouze proto, že nemají na výběr. Žádná politika státu to nemůže nějak změnit. Žádná společnost si řemeslníky nestaví na piedestal. Středověk, kdy řemeslníci byli v podstatě střední vrstvou, je již pryč. Myslím si, že společnost si neváží dosaženého vzdělání, to je totiž pouze nástrojem ke společenskému postavení. Opravdoví vzdělanci si řemesel a dobrých řemeslníků váží a vždy to dávají najevo. Zbytku společnosti je to vcelku jedno.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský