Špína střídá špínu a vychytralí politici vládnou zblblému lidu. To prý hrozí Česku

11.07.2012 4:41 | Zprávy

Veřejný prostor v posledních měsících žije pouze z korupčních kauz a dalších afér. Začátek byl v rozličných koaličních krizích, pokračoval odposlechy exprimátora Béma a dnes se zájem točí kolem Parkanové, Pospíšila a Ratha. Vládní reformy a další ustoupily do pozadí. Sociolog Jan Hartl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz varuje před ničivými důsledky takového stavu.

Špína střídá špínu a vychytralí politici vládnou zblblému lidu. To prý hrozí Česku
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Do Prahy přijely tisíce protestujících za odstoupení vlády

Sociolog a ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění STEM Hartl se domnívá, že současná situace, kdy v médiích figurují především domácí kauzy, navíc ještě mnohdy kauzy, které nás dobíhají z minulosti, kdy nevzniká nic nového a převratného, jenom to, o čem se tak trochu vědělo a mlčelo, je velmi neblahé.

„Je to za dvou důvodů. Jde o to, že naše politika je do značné míry vyprázdněná. Taková rétorika, že vláda představí zásadní reformy, které ukážou snahu učinit veřejnou správu a fungování státu efektivním, potlačit korupci, lépe využívat zdroje, myslet na dlouhodobé cíle, ať to jsou důchody nebo zdravotnictví či daňový systém, to všechno se těmi aférami dostalo do pozadí,“ upozorňuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Vláda nic nevysvětluje, hraje si na svém písečku

Není to prý tím, že by vláda před tím byla nějak zvlášť věcně zaměřená, ale Hartl se domnívá a výzkumy mu to potvrzují, že reformní konání vlády bylo zatíženo neochotou nebo neschopností věci náležitě, srozumitelně, trpělivě, dlouhodobě a systematicky vysvětlovat a hledat ta obtížně uchopitelná místa a snažit se je projasnit. „Mám pocit, že v tomhle ohledu vláda zklamala a nebylo o čem moc psát, protože iniciativa z vládních kruhů tady nebyla a samozřejmě psát o problémech eurozóny nebo naší veřejné sféry je žánr, který se do médií nedostává snadno, protože je velmi rozsáhlý,“ uvádí sociolog.

„Kdyby se o tom mělo podrobně psát, už se dostanete za takový ten klipový charakter, který média v současné době preferují. Ta pak jsou zahlcena těmi všemi aférami, činnost státních orgánů je nejasná a nesrozumitelná a vláda se spíše soustředí na ten svůj píseček a má za to, že veřejnosti do toho nic není,“ kritizuje Hartl vládu a chce tím dle svých slov říci, že naše politika je dlouhodobě věcně vyprázdněná, a když je možné situačně zahltit titulní stránky velkými titulky, které vlastně nepotřebují žádné velké studium, protože většina těch věcí je staronová, zachvátí to veřejný prostor velmi jednoduše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…