Ceny v Česku během několika posledních měsíců značně povyrostly a mnozí lidé si již jen stěží dovedou představit, že by potraviny u nás mohly zdražit ještě více. V mnohých státech jsou však mnohem vyšší ceny než u nás každodenní realitou. Jak vypadají takové ceny v opravdu drahých zemích nikoliv pro místní, nýbrž pro Čechy? To se rozhodly zjistit ParlamentníListy.cz a vydaly se do Norska, které je považováno za jednu z nejdražších zemí světa. Řízky za 300 Kč, brambory 70 Kč za kilo a toastový chléb za 96 Kč byly jen některé z tamějších cen. V zemi, kde berou třikrát víc než Češi. Plakal by český návštěvník nad daným pohledem?
reklama
Zjistit, nakolik jsou oproti Česku potraviny v Norsku drahé, či nikoliv, se ParlamentníListy.cz vypravily do nejvýchodnější části země za severním polárním kruhem, a to do prodejny REMA 1000 v Hessengu, vzdáleného jen několik kilometrů od norského Kirkenesu a 40 minut jízdy autem od ruských měst Nikel a Zapolarnyj. Jak už tato poloha napovídá, většina ovoce či zeleniny se ve zdejší krajině vypěstuje jen stěží a musí se proto dovážet z jižnějších krajin, z čehož by se dalo usuzovat, že nepůjde o nejlacinější produkty. Je to tomu tak ale doopravdy?
Nejprve však uveďme, že průměrná měsíční hrubá mzda se tu v roce 2021 pohybovala na několikanásobně větší výši. Zatímco u nás v té době byla 36.570 korun českých, v Norsku si lidé vydělali průměrně 53.186 norských korun – tedy při přepočtu na dnešní kurz přibližně 113.300 korun českých.
A teď již k zmíněnému ovoci a zelenině. Vzhledem k tomu, že některé ovoce se dováží za polární kruh až přes půl Evropy, mnohé jistě překvapí, že půlkilovka jahod, které sem dorazily až z britského ostrova Man, vyjde jen na 59,90 norských korun, což je v přepočtu 128 korun českých – rozdíl oproti cenám v českých obchodech bez slevy není tedy natolik znatelný, jak by se dalo předpokládat. Norské borůvky v balení po 400 gramech a maliny v balení po 300 gramech stojí v přepočtu 107 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.