Velké srovnání cen s komunismem je zavádějící. Ekonomka proti matematikovi

24.10.2012 17:51 | Zprávy

Vlnu rozhořčených reakcí vyvolala na sociální síti Facebook webová stránka zakomunistu.cz, srovnávající ceny před Listopadem´89 a dnes. Ekonomka a politolog se pak nad uvedenými údaji shodují, že příliš objektivní asi nebudou. To podstatné, proč zejména starší lidé nostalgicky vzpomínají na socialismus, totiž vůbec neřeší.

Velké srovnání cen s komunismem je zavádějící. Ekonomka proti matematikovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Strach pravice ze vzpomínajícího pamětníka socialismu je silnější tím více, čím silnější současná KSČM je. Po prohraných krajských a senátních volbách, s vidinou možných voleb předčasných, tak lze očekávat kampaň zaměřenou na popisování skutečné tváře minulého režimu o to intenzivnější. Jednou z prvních vlaštovek, určených zejména nejmladší generaci voličů, je webová stránka zakomunistu.cz, pod níž je jako vlastník autorských práv podepsán Petr Staníček.

Stránka porovnává cenu různých druhů zboží a služeb v roce 1989 a dnes, přičemž ukazuje i cenu relativní, přepočítanou na dnešní průměrnou mzdu. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je nutné tyto údaje brát s rezervou. "Především je poněkud zavádějící už ta částka 21 tisíc jako jakýsi střed příjmů českých obyvatel s tím, že polovina lidí má mzdu nad a polovina pod touto úrovní. Pokud si vzpomínám, průměrná mzda v ČR je 24 tisíc a dosahuje jí asi třetina obyvatel, proto se mi těch 21 tisíc nezdá jako relevantní údaj," konstatuje pro ParlamentníListy.cz Švihlíková.

Nájem, změny spotřebního koše, život v socialistické jistotě. To vše prý chybí

V tabulce prý navíc není uveden nájem, který pro sociálně slabší vrstvy představuje největší finanční zátěž. "V minulém režimu bylo nájemné položkou v podstatě symbolickou a získat bydlení nebylo tak složité jako dnes. I proto mi tam nájem, popřípadě průměrné náklady na hypotéku také chybí," upozorňuje ekonomka. Nutno prý také brát v potaz naprostou změnu složení spotřebního koše. Švihlíková to demonstruje na příkladu magnetofonu, dnes spotřební položky, dříve luxusního zboží, na které šetřila celá rodina. "Navíc, nájem je něco, bez čeho se neobejdete. Bez magnetofonu ano," dodává. Nutno ovšem podotknout, že sám autor podotkl, že stránky ještě nejsou hotové a že třeba údaje o nákladech na bydlení kvůli nedostatku dat zatím nebyl schopen přepočítat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…