Žijeme na hliněných nohou, řekla docentka Švihlíková. Představila nadějný model a ukazovala, kam tečou peníze

07.05.2014 7:31 | Zprávy

Ve zcela zaplněné kavárně, kde se pravidelně scházejí plzeňští aktivisté z hnutí Veřejné zájmy, se uskutečnila beseda s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a ekologem, přednášejícím na Přírodovědné fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Jiřím Gutem Jankovským. Akci, které se zúčastnilo přes třicet plzeňských občanů, moderovala bývalá místopředsedkyně SPOZ Dita Portová.

Žijeme na hliněných nohou, řekla docentka Švihlíková. Představila nadějný model a ukazovala, kam tečou peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Švihlíková, která založila Alternativu zdola a podle svých slov se nechala inspirovat Latinskou Amerikou, na úvod prohlásila: „Dnešní doba, to je situace, která se dá přirovnat k domečku na hliněných nohách s velkou nadstavbu, kterou tvoří politici a byznysmeni. A to nemůže být dobré pro stabilitu.“ Dále pak hodnotila současný stav nespokojenosti občanů: „Neznám místo, kde by se lidé nezajímali o problémy svého města – a všichni jsou nespokojeni. Třeba s čerpáním evropských fondů. Zájem lidí roste s tím, jak jsou čím dál více nespokojeni.“

Více angažovanosti, více účasti

„Lidé by měli být víc a více aktéry politiky a nositeli změn. Netransparentnost veřejných výdajů logicky rozčiluje stále větší množství lidí, neví se, kam co jde,“ pokračovala dále za velkého zájmu přítomných ekonomka Švihlíková. „Velkou budoucnost má participativní rozpočet města nebo obce. Ten se vždy zaváděl v těžkých situacích – například na Slovensku v Bratislavě, Banské Bystrici či Ružomberoku. V České republice byl prvotní krok udělán na Praze 7. Nejprve byl vyčleněn z rozpočtu jeden milion korun, poté jedno procento. Občané si sami rozhodují, jak jej využijí. Dobré je, že se lidé začínají stále více zajímat o tento systém a Evropská unie to podporuje. Mnohem dál jsou na tom v Latinské Americe – tam takto z rozpočtu vyčleňují až dvacet procent.“

Kmotři na tapetě

Podle Švihlíkové by si všichni měli uvědomit, že města jsou pro občany, ne pro kmotry nebo developery. „Vliv kmotrů je proto tak velký, že se lidé mezi sebou nemohou domluvit a těchto bariér využívají právě různé lobbistické a nátlakové skupiny. Kdybychom byli jednotni,  měli by to podstatně těžší.“

Participativní rozpočet pak dále známá ekonomka přirovnala ke komunitnímu plánování. Jak také dodala pro ParlamentniListy.cz, „připravovaný registr smluv s tím není v rozporu, naopak. My jej jednoznačně podporujeme.“

K řízení měst pak řekla: „Někteří zastupitelé mají pocit, že bojují o moc, kdo s koho. Ale jde přece o město, o spojenectví spolků, organizací, jednotlivců. Nejde přece o to -  teď jste mne zvolili na čtyři roky, tak tu budu rozhodovat já!“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…