Vinaři jsou na nohou! Vládní balíček konsolidace veřejných financí má zahrnovat i zvýšení spotřební daně z tichého vína. Tento krok by zásadně poškodil celý sektor vinařství a vinohradnictví v České republice, zejména v Jihomoravském kraji, a to především v okresech již nyní strukturálně postižených nezaměstnaností a hospodářskou krizí. Není proto divu, že Svaz vinařů ČR, Jihomoravský kraj, zastoupený hejtmanem Janem Grolichem, a Národní vinařské centrum vytvořily petiční výbor s cílem získat co nejvíce podpisů pod Petici proti návrhu na zavedení nenulové sazby spotřební daně z tichého vína. Tato aktivita je reakcí na sdělení Svazu vinařů ČR, že Ministerstvo financí na základě návrhu NERV zvažuje, že by se u takzvaných tichých, tedy nešumivých, vín nově zavedla daň až 23,40 koruny za litr.
„Jedna ze zvěstí, které se ke mně dostávají, je ta, že by tu spotřební daň museli platit všichni, včetně drobných vinařů či těch, co víno vyrábějí jen pro vlastní potřebu. To už tu kdysi po 90. roce bylo a znamenalo by to konec vinařů a konec všeho, co se tu budovalo, včetně navazujícího turismu, protože sem lidé za vínem hodně jezdí a využívají ta vybudovaná zařízení a poskytované služby na jižní Moravě. Slyšel jsem i verzi, že by se spotřební daň platila nad pět tisíc litrů. To by ovšem vedlo k tomu, že ti, kteří jsou ‚desetitisícoví‘, a je jich hodně, by buďto svoji produkci rozepsali, nebo nepřiznávali, protože EET neexistuje, čímž by se to ještě zkomplikovalo. Černý trh by tady jenom vzkvétal. Ale rozdělení nějakou hranicí, nevíme zatím jakou, je vždy ošemetné, pokud je spotřební daň tak vysoká. Pro vinaře obecně by to byla tragédie,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz bývalý dlouholetý ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.
Turisté se ubytují na Moravě, pro víno vyrazí do Rakouska
Ve světě vinařů se pohybuje celý život. Na Vysoké škole zemědělské v Brně vystudoval obor vinařství, v letech 1981 až 1991 pracoval v Moravských vinařských závodech jako technolog či agronom, v období 1991 až 2022 stál jako ředitel v čele společnosti Znovín Znojmo. „Pro Znovín a podobná vinařství by to znamenalo, že by jeho vína byla hůř prodejná než vína z drobných vinařství, na která by se zvýšená spotřební daň nevztahovala. Nejspíš by lidé jezdili nakupovat vína do Rakouska, kde mají nulovou spotřební daň. Na jižní Moravě by se třeba jen ubytovali a víno by si jeli nakoupit do Rakouska. Dřív se tam lidem nechtělo, protože vína to jsou podobná a jsou i srovnatelné ceny. Ale pokud vláda připraví našim vinařům tuto nevýhodu, tak to bude hodně špatné nejen pro Znovín, ale pro všechna vinařství těchto velikostí,“ poukazuje Pavel Vajčner.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník