Pod zkratkou ESG se skrývají slova Enviromental, Social a Governing (ekologický, sociální, řídicí). Dle evropské ESG směrnice, která vešla v povědomí už roku 2006, ale v širší míře se prosazuje až v posledních letedch, mají firmy povinnost informovat veřejnost, jaké konkrétní dopady má jejich činnost v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a řízení. Donedávna se s tímto pojmem setkávali hlavně bankéři a investoři. Pro většinu finančních institucí je totiž takzvaný ESG reporting povinný už od roku 2018.
Od 1. ledna 2023 se však začal vztahovat i na velké firmy s více než 250 zaměstnanci, obratem vyšším než 50 milionů eur a aktivitou vyšší než 43 milionu eur. Od 1. ledna 2026 pak povinnost reportovat údaje ESG připadne i na malé a střední firmy.
Starosti a náklady navíc
Laicky řečeno, ESG prozradí, jak si firma stojí na žebříčku zelenosti, udržitelnosti, genderu, jaké prostředky vkládá do lobbingu, jak je transparentní vůči akcionářům atd.,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz podnikatel Filip W., jehož firma na výrobu obalových materiálů do směrnic ESG také spadá.
„Podle hodnoty ratingu ESG se k firmě bude přistupovat z hlediska úvěrů a investic, ale dá se předpokládat, že to bude mít i širší dopady – třeba ve formě obchodních spoluprací atd.,“ řekl ParlamentnímListům.cz Filip W. „Už dnes přitom platí, že tzv. špinavé podnikání, kam spadá třeba těžba uhlí nebo další obory spojené s dopadem na životní prostředí, má u bank stopku. Firmy tohoto typu tak nemohou realizovat svoje záměry a když se dostanou do potíží, nikdo jim nepomůže. Není to ve společenském zájmu.“
Konkrétně firma Filipa W. se s povinností reportovat ESG nevyrovnává zrovna nejlépe: „Nevím zatím přesně, jak to budeme zpracovávat. Učíme se za pochodu a upřímně, dost nás to zdržuje a obtěžuje.“
Mezi podnikateli prý panují zmatky. Firmy nejsou na další nálož administrativy připraveny: „Jsou to další náklady navíc, protože tu agendu musí někdo spravovat a vyhodnocovat. A buď se tedy navalí další práce na již stávající administrativní zaměstnance, nebo budeme muset přijmout nové,“ vysvětluje podnikatel.
Ten měl přitom velké problémy s energetickou krizí, kdy firma musela osekat náklady na minimum, aby provoz utáhla. ESG reportingem vzniká další nálož starostí navíc: „V podstatě, když se na ty body ESG podíváte, najdete tam smysluplné věci, které jako řádný hospodář a odpovědný podnikatel už přirozeně děláte, protože kdybyste je nedělal, tak byste zkrachoval. Pak tam jsou ale věci týkající se genderu, kvót, diverzity nebo lobbingu, což jsou témata, u kterých se firmy rozcházejí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.