Zemanznovu.cz. Tento nápis na placce, kterou si připnula na bundu, neměla Alena Neklová náhodou. Jak řekla ParlamentnímListům.cz, pro prezidenta Zemana sbírala na Masarykově náměstí podpisy už dvakrát. Tentokrát s sebou podpisové archy neměla, ale přišla se podívat na jeho setkání s občany. Právě prezident Miloš Zeman je podle ní totiž „jediná šance“.
„Můj kluk má čtyřicet a hlasoval pro Schwarzenberga. Nechápu, jak mladí můžou takto přemýšlet, nejde mi to do hlavy,“ podotkla Neklová, která na argument, že se část lidí domnívá, že nás Zeman „táhne na Východ“, okamžitě vypálila: „Bylo špatně, že jsme se rozhodli směrem na Západ! Co nám z republiky udělali?“ A vzápětí pokračovala dál: „To není normální. Unii jsem nechtěla. Říkala jsem, to bude novodobé ještě horší RVHP, aby nám nakazovali, co máme jíst, co nemáme, jak se má co jmenovat…“ Neobstál ani argument, že jsme malý stát, a tak je možná lepší nehrát si vlastní ligu, ale přidat se k dalším, silnějším, kteří už žijí v demokracii delší dobu. „Stále jsme se nechali utlačovat, akorát za Velké Moravy ne,“ konstatovala už trochu s nadsázkou Neklová, ale pak už od úsměvu upustila: „Strašně mě mrzelo, že třeba OP Prostějov přišel k likvidaci, vždyť to byl nějaký podnik! Tam se šilo! A teď vozíme vše z Číny,“ dodala rázně. A tohle nebyl její jediný postřeh k fungování českých firem: „Já jsem dělala ‚ve vojenském‘ třináct let, pak chtěl Havel odzbrojit, rozpustili nás, měla jsem padesát roků a už tehdy jsem nemohla najít práci,“ dodala.
A nakonec došlo i na komunisty. „Všichni nadávají na komunisty, ale měli jsme se líp. Že jsme neměli banány? To mi vůbec nevadilo. Měli jsme klidnější život. Všichni museli pracovat.“ A že teď má schopný člověk více šancí se prosadit a ani nemusí mít stranickou legitimaci? Ne, ani tohle nezabralo. Paní Neklové se současná atmosféra ve společnosti prostě nelíbí: „Není to dobré. Vím, můj kluk mi řekne: Mamko, prosím tě, nech toho! Ale já mu říkám: Roberte, lidi žili víc spontánně i ve fabrikách.“ Paní Neklová ale přidala ještě jeden svůj poznatek: „Českou televizi, kterou platíme, tu ‚má‘ pan Kalousek. Pořád je tam jen Kalousek a furt má nějaké kecy, které už nechci poslouchat,“ rozčilovala se a nakonec shrnula: „Národ nejsou ovce. My jsme si je zvolili, aby pracovali pro nás, a ne pro jejich lobby,“ vzkázala politikům.
Žádné transparenty, maximálně jeden Gazdík
Ti, kteří přišli ve středu odpoledne na náměstí do Nového Jičína, většinou byli překvapen z množství policistů. Kdo věděl, že přijede prezident, zajímal se o to, kolik má ještě času, než hlava státu dorazí. U pódia se na jednu z připravených laviček posadila i paní Magdaléna Konrádová, která se na náměstí stavila cestou do nemocnice a měla evidentně jiné starosti. Na adresu prezidenta ale podotkla: „Já proti němu nic nemám, s jeho názorem na uprchlíky třeba souhlasím, proč je tu pouštět.“ Někteří lidé přišli v předstihu i proto, že se zajímali o vystoupení místního velmi oblíbeného souboru Ondrášek, který měl zpívat ještě než dorazí hlava státu. Na svou dceru se přišla podívat i Helena Cábová. „Na prezidenta zůstaneme taky, pokud malý vydrží,“ upozornila. V kočárku seděl její malý syn, který si shodou okolností vytáhl ze schránky na hraní předvolební materiál Starostů a nezávislých. „Ať má děcko obrázek,“ smála se paní Cábová, která ujistila, že tohle s politickým naladěním jejich rodiny fakt nesouvisí.
„Ať má dítě obrázek.“ Foto: Daniela Černá
Počasí celkem přálo, někteří lidé si vychutnávali na lavičkách zmrzlinu, další jen tak postávali. Na adresu prezidenta pan Jiří poznamenal, že by si měl vzpomenout na minulost. Z jeho vystupování má prý rozporuplné pocity: „Víte, to je různé. Jednou jo, pak ne. Jak spatně to dopadlo s Tatrou? To bylo publikované ve Světě motorů,“ doporučil.
Mezitím soubor Ondrášek dozpíval a pak už začali pořadatelé připravovat pódium pro prezidenta. Toho v Novém Jičíně přivítali bouřlivým potleskem, lidé reagovali souhlasně na jeho slova a když došlo na Sobotku s OKD, opět následoval potlesk. Dotazů byla spousta. Své pak Zeman řekl také k migraci. „Evropský soud zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám. Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů. To nejsou Ukrajinci, to nejsou Vietnamci, to jsou islámští migranti, jejichž kultura je odlišná od naší kultury,“ podotkl Zeman. „Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací, než sem pustit migranty,“ sdělil za potlesku Zeman. Prezident pak sdělil svůj názor i k přijetí eura: „Není možné, aby český daňový poplatník kryl řecké dluhy. Odsuňme přijetí eura na situaci, kdy se Řecko buď vzpamatuje, nebo vypadne z té eurozóny.“ Nakonec ještě převzal další dar od města, kterým byl slamák, a stylově si ho vyzkoušel.
Na zaplněném náměstí se objevily dvě červené karty, jejich držitelé se ale ke slovu nedostali. Naopak měli starosti spíš s lidmi, kteří stáli kolem. To, že si vzali s sebou symbol nesouhlasu s hlavou státu, totiž pěkně dopálilo hlavně místní seniory. Karty jim tahali z rukou a pro demokratické vyjádření jiného názoru jaksi pochopení neměli. Po chvilce ale dva odpůrce už nechali svému osudu.
Spor o červené karty. Foto: Daniela Černá
„Na celém náměstí dva takoví blázni,“ poznamenala Marta Býmová z Nového Jičína, která červené karty v davu uviděla. „Jsou dva proti celému náměstí. Tak jsou asi nějak mimo, ne? Tak měli pozvat ještě kámoše. A měli se ozvat a říct, co se jim nelíbí,“ komentovala situaci. „Už jsem leccos zažila a leccos se mi nelíbí. Pan Zeman má ale zdravý selský rozum,“ dodala s tím, že by se politici měli zajímat o názory občanů: „To jsou koblížky, pak chcípl pes a čtyři roky nic. Nelíbí se mi to, že když má člověk nějaký problém, ať už zdravotní nebo finanční, je naprosto bezmocný. Mladé lidi nikdo nenutí dělat. Já jsem dělala v kanceláři, pak jsme měla dvě děti a v pětačtyřiceti jsem byla už nepotřebný člověk, který skončil ve výrobě, ale šla jsem tam dělat do nepřetržitého provozu pátek, svátek, furt. A dělala jsem, abych zabezpečila děti a rodinu a měla nějaký důchod. Ne, že někdo přijde a dostane příspěvek na živobytí třeba dvacet tisíc. To jsme neměli ani s manželem. Není to spravedlivé vůči obyčejným lidem, že se peníze valí pánbůh ví kam a na naše lidi prostě není,“ vysvětlovala. A pak ještě zopakovala: „Když jsem se vrátila s dvěma dětmi do práce, tak mě hned vykopli. Tak mě ocenili jako matku. Už mě nepotřebovali. Do důchodu jsem dřela v Autopalu ve výrobě.“
Komunisté jí nedovolili studovat, za Zemana se stydí
Paní Martina, která držela červenou kartu, po skončení setkání s prezidentem ještě debatovala na náměstí s lidmi, ale za chvíli už se měla k odchodu. A odcházela v ne příliš dobré náladě: „Hlásila jsem se o slovo, ale už na mě nedošlo. Stydím se za svého prezidenta. To, co předvádí prezident Zeman, není k žádné hrdosti,“ vysvětlila. Hrdá byla na prezidenta Havla, ale teď už je všechno jinak. U Zemana jí vadí jeho vystupování i názory na Čínu a domnívá se, že není v dobré kondici. „Vrcholem pro obyčejné ženy bylo to, že když dostal dotaz, zda by mu vadily ženy v burkách na koupališti, samozřejmě řekl, že ano a že by některé starší ženy, které mají špatnou postavu, do těch burek oblíknul taky. Mně to přijde, že je arogantní. Kdo nemá jeho názor, tak je proti němu. Je mi smutno z těch lidí tady, že to prostě nevidí,“ vysvětlila a bylo jasné, že ji drobné neshody s místními lidmi rozhodily: „Opravdu, já jsem tam málem dostala od těch důchodců. Já se ale nestydím, že projevuju svůj názor. Od toho je demokracie.“
Má také zcela jiný názor, než někteří lidé z Nového Jičína, na období minulého režimu. I ona má své zkušenosti: „Já jsem šťastná za to, že tu mohu dnes jít a demokracii projevit. Já jsem zažila i dobu komunismu, nemohla jsem vystudovat, protože tatínek vystoupil z komunistické strany a je mi z toho smutno.“ Pak se vrátila k osobnosti hlavy státu: „Prezident nás hlavně reprezentuje, ale zaplať pánbůh nerozhoduje o nejdůležitějších věcech. Na to máme vládu a parlament. Je mi z toho opravdu smutno. Dnes jsem se přesvědčila, že volba prezidenta bude velmi těžká. Mimo jiné sbírám podpisy na pana Jiřího Drahoše. Mně přijde jako solidní člověk, na kterého by se člověk vždycky rád podíval a měl by z něj radost jako z prezidenta,“ popsala svůj názor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá