„Přes hubu, zavřít.“ Plzeň oslavila USA, občan si dovolil nesouhlasit

09.05.2022 9:46 | Reportáž

„Thank you, boys“ znělo plzeňským náměstím i Klatovskou třídou, kterou projížděla vozidla military klubů z celé republiky i ze zahraničí. V některých z nich seděli potomci amerických a belgických veteránů, kteří jako první vstoupili do města. Desítky tisíc lidí se zúčastnily Konvoje svobody, poprvé v historii oslav bez historických vozů Rudé armády.

„Přes hubu, zavřít.“ Plzeň oslavila USA, občan si dovolil nesouhlasit
Foto: Václav Fiala
Popisek: Americký tank na začátku přehlídky

Dorazili lidé nejen z druhé strany oceánu, ale také třeba ze Slovinska. Plzeň si připomínala své osvobození koncerty na náměstí po celý víkend.

Amerika vzor demokracie

„Amerika má budoucnost!“ nadšeně zahovořil pan Jaroslav v khaki uniformě. „Největší demokracie a náš nejlepší přítel a jediný vzor na světě,“ horoval nadšeně. „Amerika pomáhá všude a jako jediná umí zjednat pořádek a klid. Je to paráda, že její vojáci osvobodili Plzeň. Škoda že se s tou ruskou pakáží nepřetahovali tak, aby osvobodili i Prahu a nenechali tam řádit komouše Koněva.“

Na muže, který na podomácku zhotoveném transparentu upozorňoval na spojenci rozbombardovanou Škodovku a nádraží na samém konci války, se lidé dívali jako na zajímavé zvířátko v ZOO. „Blázen,“ smál se podstaditý třicátník s partou kámošů. „Museli to rozbít, aby Němci už nic tady nevyráběli. Že umřeli i naši lidé, to je smutné, ale co naděláte. Válka je válka. Tady se dělala děla, torpéda, spoustu věcí, takže co s tím než to všechno rozšmelcovat. Podívejte, jak se Němci zesrali strachy po náletu na Drážďany! Dobře udělali, kluci jedni zlatí,“ hodnotil tehdejší situaci muž.

Pivo, vlajky, klobásy

„Měli by ho zavřít, ruského švába,“ špitl jeden z mladíků své přítelkyni. „Že ho neodvedou stranou a nedají mu po hubě.“ Kdo by tohoto excentrického staršího člověka vyvlékl z davu, ale nespecifikoval.

Zaplněné ulice při oslavách. Foto: Václav Fiala

Nadšení lidé v maskáčích prolézali džípy, pili pivo a konzumovali klobásy jak na běžícím pásu. „Bez Ruska je tak krásně,“ zasnil se muž středních let, pravděpodobně Ukrajinec hovořící s přízvukem. S dalšími kolegy, ženami a dětmi fotil selfíčka jak na běžícím páse. Také opodál stojící skupinka divoce mávala americkými vlajkami. Ty rozdávali pomocníci organizátorů a šly nejvíce na dračku. Na druhém místě byly české vlajky a sem tam někdo vzal i vlajku belgickou – Belgičané byli první, kteří v pětačtyřicátém vstoupili do Plzně.

„Konečně tady vyfakujeme i Němčoury a budeme s Američany sami pro sebe,“ zasnil se mladě vypadající vysoký muž. „Nepotřebujeme je, postačí nám USA. Ať tu maj třeba tři základny. Zaměstnají naše lidi, budeme s nima obchodovat a bude tady bezpečno. A kdyby Rusák hrozil, prásknou na ně atomovku a budou mít po žížalkách,“ pustil se do současné situace. „Ten sysel na Hradě už nemá sílu nás tlačit Číně do prdele, takže konečně to tu nabere opravdu prozápadní grády.“

Jak šel čas

Na začátku oslav, po sametové revoluci, byly rozvěšeny v ulicích města vlajky všech spojenců. Byl tam Union Jack, vlajka galského kohouta, Austrálie, Belgie – a také Ruska. Jak šla léta, zůstaly jen tři – americká, česká a belgická. V přehlídkách i kempech ještě topořili lidé z military klubů, kteří měli ruské či anglické nebo francouzské uniformy a samozřejmě i techniku, Rudé armády nevyjímaje. Techniku byste letos kvůli ukrajinské krizi nenašli a těch pár lidí v uniformách sovětské armády raději zůstalo doma. Snad ani neexistovalo nějaké doporučení, ale autocenzura zafungovala. Demarkační linie jako by přestala existovat.

Oslavy osvobození Plzně. Foto: Václav Fiala

„I za těch Němců jsme se alespoň na začátku války neměli špatně, pokud tedy někdo nedělal bordel,“ dozvěděli jsme se v ulicích Plzně. „Za všechno mohli Sověti, kteří tlačili komunismus do celé Evropy. Němci skutečně potřebovali, aby Češi v klidu pracovali, a proto také Škodovka jela naplno. Stalin, Gottwald a všichni tihle nás pomalu poslali do zemljanek, kde Rusáci žili… Jedině díky Ukrajině jsme se teď mohli nadechnout a ukázat, že jsme tvrdí chlapi.“

Kvér na Rusa, aneb nobelovku pro Zielenského

K tomu se občas také diskutovalo. Nemálo chlapů by rádo vzalo „kvér a šlo na Rusa“. Těch pár dobrovolníků je prý jen špička ledovce. Spoustu lidí už svrbí ruce, rádi by prý ukázali, že jsou muži. A vzali s sebou i ty mladší, kluky, co by si měli opravdu vystřelit. Ukrajina je prý náš vzor. A měli bychom ji podpořit ještě více – řada našinců by jim poskytla lázně a rehabilitace, měli bychom jim opravovat zbraně a vůbec pomáhat mnohem víc než teď…

Jaderná válka je kec Rusáků, ty s tím harampádím jen straší! „Podívejte, jak jsou Ukáčka šikovný a likvidují jejich techniku. I lodě a letadla. Za chvíli bude Putin na kolenou. Vojenská přehlídka bude poslední, co teď udělá,“ hodnotil situaci jeden z Plzeňáků. „Kyjev je náš vzor a Zielenskyj by měl dostat nobelovku za mír!!!“

Strašení atomovkami

Předpokládejme, že ne každý měl zrovna takovéto myšlenky, ale nechtěl hovořit. Tisíce lidí si užívaly slunečného počasí a alespoň měly své malé děti kam vzít. Myšlenka na militantní Plzeň však člověka hlodala víc a víc. A to ještě nejsou slavnosti v Čechách na konci – právě naopak.

Jediný protestující. Foto: Václav Fiala

V minulých letech, ještě před covidem, se některé military kluby dohadovaly o upřednostnění být na oslavách a samozřejmě dostat nějaký ten grantík na rozvoj a údržbu. Téměř válku militaristů ukončila až skoro dvouletá pandemie. A letos bylo rozhodnuto. Bílá hvězda jednoznačně zvítězila nad červenou. Kdo měl a má sovětskou techniku, je out. A nejen auta nebo další vojenskou techniku. Ale také insignie a uniformy.

Jsou sběratelé „milci“ Kremlu? Až k tomu dochází diskuse…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…