„Nic není domluvené. Zveřejnili jsme náš vládní tým, a to už bylo nad rámec. Netroufnu si zde, zvláště v přítomnosti Parlamentních listů, říkat co a jak,“ odpověděl Mikuláš Ferjenčík na otázku, která ministerstva bude Česká pirátská strana chtít, pakliže se po volbách dostane do vládní koalice. „Špión,“ zaznělo a všichni se zasmáli. Byli jsme na debatě v pražské kavárně Liberál, které se zúčastnili většinou senioři.
Mezi pirátskými seniory
Beseda se sourozenci Ferjenčíkovými, Mikulášem a Olgou, dnes Richterovou, se konala v dost prostorné holešovické kavárně Liberál za přítomnosti zhruba padesáti lidí. Ostatně oni dva jsou tuzemský unikát, protože sourozenci z jedné strany do lavic Poslanecké sněmovny v novodobé české historii před nimi ještě nezasedli. Ona křenící se dívenka, byť mamka od dvou dětí, s nealkem, on mánička s pivem. Bratr a o dva roky starší sestra. Akci uváděla Irena Koutská, ambasadorka Seniorů na palubě, taková dobrá pirátská babička.
A právě ta se hned zpočátku akce ptala, jestli nejsem ten nebo ten, takže jsem jí v rámci otevřenosti sdělil, kdo vůbec jsem. A tak mě „prosekla“ při otázce ohledně voleb. „Jezdím po Česku a ještě jsem neviděl seniora, který by volil Piráty. Jak je chcete v rámci programu Stříbrný vítr oslovit? Opravdu si myslíte, že to zvládnete s Hutkou a Koubkem?“ Zněla otázka. Hned mě všichni opravili, že se jejich program pro seniory jmenuje Stříbrný šíp, a že tady vidím většinou „pirátské důchodce“.
„Volí nás víc lidí nad šedesát, než těch pod třicet let,“ sdělil Ferjenčík. Podle něj jde hlavně o seniory, kteří myslí na budoucnost svých vnoučat. „Potkali jsme se s naší voličkou v kostele a ta mi říkala, že nám fandí, protože z nás sálá energie,“ dodal. „My nechceme být generační strana,“ dodala Richterová. Z krátké debaty se vyklubala myšlenka, že se možná senioři zvláště v menších městech a na vesnicích za volbu Pirátů stydí, stejně jako se mladší lidé stydí za volbu Babišova ANO.
Minulé volby, jak řekl Ferjenčík, rezonovala mezi voliči hlavně „kauza lithium“, nyní je dost „v kurzu“ Afghánistán, ale uvidíme, co se objeví těsně před volbami. Prý předvolební kampaň není v současném soupeření až tak nosná a Piráti nyní rozdávají nanuky, co jiného v létě. To je prý nejlepší kampaň. Hlavní je složitá mravenčí práce při řešení dlouhodobých témat a ne neustálé zaujímání postojů ke každodenním kauzám. A právě Piráti jsou v práci na důležitých, ale z hlediska dlouhodobého vývoje složitých problémech prý nejdůslednější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský