Teroristický čin v pařížském sídle redakce časopisu Charlie Hebdo byl v uplynulém týdnu hlavní událostí, o níž referovaly sdělovací prostředky. „Ona je samozřejmě nejen tragická, ale také příznačná pro to, co se děje kolem nás ve světě, co jsme dlouhodobě podceňovali, vůči čemu jsme dlouhodobě zaujímali postoj, kde se mísila přehnaná politická korektnost a obava nazvat věci pravými jmény, nazvat terorismus terorismem a zločin zločinem. A tohle je důsledkem našeho dlouholetého snažení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Zastává stejný názor jako francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, jenž masakr v Paříži v reakci pro Českou televizi označil za útok na naši civilizaci. „Odvolával se přitom na Huntingtonovu knihu Střet civilizací. V Paříži totiž došlo přesně k tomu, co Samuel Huntington předvídal už před nějakými patnácti nebo dvaceti lety. A bohužel máme to tady v plné parádě, abych tak řekl,“ konstatuje Petr Žantovský, jehož vyděsilo, jak velké množství reakcí na útok proti redakci satirického časopisu se koncentruje na pojem svoboda slova, přestože jde jen o malou výseč toho, co se v Paříži stalo.
- TÉMA: Masakr v Paříži
Ztrivializovat celý problém na svobodu slova je velmi nebezpečné
Při hrůzném masakru šlo skutečně o tragický konflikt civilizačního a kulturního nesouladu a zúžit to na problém svobody slova považuje proto za velice nezodpovědné. „První, kdo to vyslovil, byl François Hollande. Už když to řekl, tak se o mě pokoušely mrákoty, protože takhle ztrivializovat celý ten fatální a pro lidstvo v tuto chvíli tak důležitý a klíčový problém je velice nebezpečné. Není úplně jasné, proč to francouzský prezident dělá,“ konstatuje mediální odborník, i když si je vědom toho, že pojem svoboda slova má ve Francii zcela jiný význam než u nás.
My jsme si ten ve světě tolik respektovaný pojem svobody slova zdiskreditovali především událostmi v době televizní krize. „U nás, když se řekne svoboda slova, tak někomu naskočí příjemná tvář Adama Komerse, jinému příjemné tvářičky slečen z Pussy Riot. A to je asociace velmi nevhodná pro tu strašlivou událost v Paříži. Takže banalizovat problém tím, že se jedná jenom o novinářskou záležitost, o svobodu slova, je naprosto nemožné a nepřijatelné,“ tvrdí Petr Žantovský.
Politici i novináři veřejnost léta uklidňovali, teď jsou zaskočeni
Vše, co se kolem toho ve sdělovacích prostředcích pak dělo, se podle něj do značné míry vyznačuje nejistotou novinářů i politiků. „Jsou zaskočeni, protože to je situace, na kterou neumějí reagovat. Když spadla dvojčata ve Spojených státech 11. září, tak to bylo zjevné. Dobře si to pamatuji, přesně v tom okamžiku, kdy se to dělo, jsem byl přilepený na CNN. To byla jednoznačná situace, kdy dvě letadla naletěla do dvou věží Obchodního centra, poté další na Pentagon a zahynulo při tom několik tisíc lidí. To byla naprosto čitelná situace,“ konstatuje mediální analytik.
Ve srovnání s tím jsou tragické události z Paříže úplně jiným typem činu a propagandy muslimského zájmu. „Neumějí na to reagovat, protože nás celá ta léta všechny uklidňovali a ujišťovali o tom, že ten muslimský problém je menší, než si myslíme. I tehdy, kdy došlo k atentátu na madridském nádraží týden před španělskými volbami. Měl v nich zvítězit centrista Aznar, ale následkem toho činu vyhrál socialista Zapatero, který Španělům sliboval, že stáhne jejich vojáky z Iráku. Tak tomu se říká propaganda činem, jak všichni vědí. A to se tehdy vážně podařilo, od těch muslimských teroristů to byl úspěšný čin,“ připomíná Petr Žantovský.
Zatím málo chápeme, že jde o útok na podstatu západního světa
Chybí mu proto srovnávání těchto dvou událostí i kontextuální uvažování, co to vlastně znamená, že radikální islamisté zaútočili na nějaký časopis. „To přece není o tom, že si časopis dělá srandu z Mohameda a kreslí tam nějaké odvázané karikatury. To je o útoku na podstatu západního světa. Bohužel mám pocit, že to pořád ještě málo chápeme a málo se toho bojíme. Kdybychom se toho báli adekvátně, tak bychom na to leckdy jinak reagovali,“ myslí si mediální odborník a přiznává, že argumentaci pro to mu dalo čtvrteční televizní vystoupení ředitele Muslimské unie v ČR Mohameda Abbase.
Konkrétně šlo o pořad Hyde Park České televize, v němž zaznělo několik výroků šéfa muslimů, které by neměly nechat nikoho na pochybách, o co jde. „Když mu moderátor položil otázku směřující k dekapitaci humanitárních pracovníků či novinářů na území Islámského státu, tak to pan Abbas velice tvrdě zpochybnil, že to vlastně vůbec nemusí být pravda, že tomu člověku uřízli hlavu, protože přece poté někdo jiný viděl jindy a jinde toho člověka a on měl hlavu na krku. To je věta, kterou tam jinými slovy řekl,“ pozastavuje se Petr Žantovský, jehož udivilo i další Abbasovo vyjádření, že Evropa vede válku proti muslimům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník