Následně se pochlubil, jak v době, kdy byl ministrem zemědělství, dosadil za podivného výběrového řízení Daniela Szóráda do vedení Lesů ČR, který ořezal právní služby.
„Za zhruba dva měsíce ve funkci generálního ředitele Lesů ČR dokázal Daniel Szórád snížit o 40 procent hodinovou sazbu za právní služby, které pro podnik dělají externí právní kanceláře. To je významná úspora,“ řekl tehdy ministr zemědělství Jurečka. Daniel Szórád k tomu dodal: „Snahou Lesů bude racionalizovat režijní náklady, abychom při zachování správného hospodaření zároveň ušetřili tam, kde to bude možné.“
Můžeme se jen domnívat, co přesně ořezáním právních služeb oba aktéři mysleli.
Jak jsme se seznámili s historií exředitele Szóráda, šetřilo se spíše na nesprávných místech.
„Dovolil jsem si srovnání k tomu, jak se dá rozhazovat z peněz daňových poplatníků. Ono výdaji na právní služby se dá dobře vysávat kde jaký veřejný rozpočet, zde v případě Lesů ČR je bohužel krásně vidět.“ Marian Jurečka, Twitter 5. ledna 2022
Výhodné smlouvy. Jak pro koho
Policií obviněný Szórád v době svého řízení uzavíral pro podnik, a tedy pro stát, nevýhodné smlouvy s partnery na komplexní služby v lese a na prodej dříví.
V době po generálním pardonu smlouvy uzavírané od 1.3 2018 ale nedoznaly výrazných změn, jak jej zaúkolovala Vláda ČR v roce 2017. Smlouvy opět podepisoval na pět let, a to bez možné oboustranné, bezsankční výpovědi například kvůli náhlé kalamitě a při extrémním poklesu cen dříví (vyplývá ze smlouvy, kterou jsme našli).
Podnik díky takto uzavřeným smlouvám může přicházet o stovky miliónů až jednotky miliard korun, jelikož nastavený mechanismus pomocí indexace cen dříví by v případě takové situace opět nereflektoval trh s dřívím. K takovému výraznému selhání z pohledu indexace cen dříví, kdy například v minulém roce ceny rostly skokově z měsíce na měsíc, došlo už potřetí.
Tentokrát je ovšem znevýhodněný stát.
Vysoutěžené ceny jsou výrazně jiné, než byly v době uzavření smluv.
Firmy na tom jasně profitují.
Je tedy otázkou, zda ministr Jurečka a jeho kolega Szórád vůbec splnili úkol tehdejší vlády a zda nešlo o pouhopouhé výpovědi smluv dle dohody a uzavření nových, nadto bez výraznějších změn. V takto uzavřených smlouvách totiž opět hrozil v případě kalamity a při výrazném poklesu cen dříví další generální pardon. K tomu, jak je vidno, objektivizace smluv nevedla. Spíše se pokračovalo v zajetém systému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový