Pane náměstku, jste kandidátem na hejtmana v MSK za ČSSD, čím chcete zaujmout voliče?
Moravskoslezský kraj je regionem, který se na jedné straně významnou měrou podílí na tvorbě HDP České republiky a na straně druhé je posledním mezi všemi kraji v rámci přerozdělování daňových příjmů. Výsledkem je vysoká nezaměstnanost, odliv obyvatel z kraje, ale také například zhoršená kvalita ovzduší. Hlavními tématy tedy budou tvorba podmínek pro ekonomický rozvoj, maximální využití evropských fondů, posílení vlivu kraje na tvorbě celostátní politiky, rozvoj vysokého školství a program na zlepšení kvality ovzduší.
Co je podle vás pro hejtmana nejdůležitější?
Znát problémy regionu a mít kolem sebe tým kvalitních lidí, odborníků v daných oblastech. Hejtman musí být především manažerem, který umí naslouchat a konzultovat jednotlivá řešení se svými kolegy v zastupitelstvu, ale také se zástupci místních samospráv, zaměstnavatelů, zaměstnanců, představiteli vysokého školství atd.
Máte to?
Jsem přesvědčen, že ano. V opačném případě bych se neucházel o tak zodpovědnou funkci.
Co bude podle vás v letošních volbách nejtěžší?
Přesvědčit obyvatele kraje o tom, že přes všechny jejich negativní zkušenosti s politiky a současnou vládou ČR není boj o lepší podmínky pro život ztracen. Že Moravskoslezský kraj je region, na který můžeme být hrdí a je dobrým místem pro výchovu našich dětí.
Chci nabídnout pozitivní program
Jak to chcete řešit?
Nabídnout pozitivní program, který bude založen na reálných možnostech kraje. Nebudou v něm plané sliby, protože slovo chlapa musí platit za všech okolností a co je jednou slíbeno, musí být splněno.
Co je největší předností Moravskoslezského kraje?
Jsou to především vzdělaní a pracovití lidé. Ale máme zde také krásnou přírodu, tradice, sportovní a umělecké špičky a tak bych mohl ještě chvíli pokračovat...
Co naopak považujete za jeho nedostatek?
Je to již zmíněna zhoršená kvalita ovzduší, nedostatek pracovních příležitostí a podfinancování veřejných rozpočtů ze strany státu.
Nedávno proběhla v Ostravě konference o konkurenceschopnosti města, co je podle vás nejdůležitější pro konkurenceschopnost kraje?
Kraj a Ostrava jsou v mnohém jedno a totéž. Bez prosperujících měst a obcí nemůže existovat silný kraj. Čistě z pohledu kraje je to dokončení dopravní infrastruktury a podpora projektů, které přinesou vyšší přidanou hodnotu a nová pracovní místa.
Nejúčinnější investice do odprášení z pohledu vynaložených zdrojů
"Kotlíková" dotace na ekologické vytápění v kraji byla vyčerpána během jednoho dopoledne, jak chcete postupovat dále?
V současnosti probíhá vyhodnocování jednotlivých podaných žádostí. Jsem mile překvapen zájmem lidí o tento nový dotační program a hledáme proto ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí zdroje pro vyhlášení dalšího kola.
Někteří odborníci tvrdí, že 333 ekologických kotlů v kraji nebude mít moc velký účinek, co si o tom myslíte?
Naštěstí existují i jiné odborné názory. Oněch 333 kotlů za 20 milionů korun dokáže snížit emise prachu o 33 tun. Jedná se tak o nejúčinnější investici do odprášení z pohledu vynaložených zdrojů. Jen pro představu, stejné snížení prašnosti v průmyslu stojí asi 100 miliónů korun.
Co si myslíte, že se vám ve vaší politické kariéře povedlo?
Odpověď na tuto otázku bych nechal na voličích. Nemám ve zvyku neustále se ohlížet a hodnotit, co se mi povedlo, abych se cítil spokojený. Spíše hledám, co by šlo udělat lépe.
Co se vám naopak nepovedlo a proč?
Těch věcí bude asi spousta. Největší problém cítím v nedostatečné nabídce leteckých spojů z letiště Leoše Janáčka. Těch důvodů je více, především neochota bývalého vedení letiště a kraje "pustit" do Ostravy nízkonákladové dopravce. Tito mezitím zakotvili na okolních regionálních letištích a nemají zájem na tom něco měnit. Nechci se však vymlouvat, sám jsem ve vedení již tři roky a tento stav se mi změnit nepodařilo. Takže svůj díl viny cítím také.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Anna Vidiševská