Vyhrocená situace v Afghánistánu, který po rychlém odchodu spojeneckých vojsk překvapivě rychle téměř kompletně obsadilo radikální hnutí Tálibán, otevírá otázky nad dalším možným budoucím problémem. Hrozí totiž velké migrační vlny.
Někteří politici již začali i o budoucí pomoci migrantům mluvit. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nastínila, jakým směrem se v řešení afghánské krize hodlá EU vydat.
Česká politická scéna je ve svých výrocích k tématu možného přijímání migrantů opatrná. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se na adresu uprchlíků vyjádřila, že by část přijala. Ve svém rozhovoru pro server zivotvcesku.cz uvedla, že by Česká republika měla přijmout všechny spřátelené afghánské skupiny, co bojovaly proti islamistům a budou mít zájem.
V rozhovoru pro server Novinky byla již podstatně opatrnější a dlouho se vyhýbala odpovědi na otázku. „Nejsme pro kvóty, ale určitě jsme pro dobrovolnou pomoc zejména svým partnerům v rámci EU, kteří jsou těmi nárazníkovými zeměmi,“ sdělovala v půlce srpna, tehdy ještě ne v přímé souvislosti s vývojem v Afghánistánu. Na otázku, zda by potenciálně ve vládě nabídli nárazníkovým zemím, že přijmeme část dospělých migrantů, se vyhnula odpovědi: „Pro mě je relevantní bavit se o tom, co je teď opravdovým problémem ČR.“ Redaktorka následně šéfku TOP 09 upozornila, že neodpověděla na otázku. „Promiňte mi, ale naskakujete Andreji Babišovi…“ opět neodpověděla.
„Přečetla jsem vám data, že počty na evropských hranicích opět stoupají,“ nedala se redaktorka Novinek odbýt. „Ano, říkám, ať pomáháme, jak už jsem přiblížila,“ řekla obecně s tím, že nejde o aktuální téma. Autorka rozhovoru dodala, že se ptala konkrétně, zda by jako členka vlády nabídla jiným zemím EU pomoc s rozdělením migrantů. „Odpověděla jsem. Ano, část těch, kteří jsou v těch táborech, ale zase ‚prověření‘, a začněme dětmi,“ dodala Pekarová Adamová.
ParlamentníListy.cz se obrátily na politiky napříč celým spektrem v Parlamentu, jak se k otázce migrace, i s odkazem na dění v Afghánistánu a výroky Leyenové i Pekarové, staví.
„Myslím, že jsme svou otevřenost a akčnost již dokázali. Teď je třeba vyčkat, nevíme, kolik z těch lidí, kteří jsou už zde, tady opravdu bude chtít zůstat, jak se bude vyvíjet situace v Afghánistánu, říká se tomu diplomacie. Takže tomu vyjádření kolegyně Pekarové moc nerozumím, kromě toho, že to má zaujmout média,“ uvedl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka