Dost bylo kopání do "protiústavního" Klause. Koudelka zavřel ústa Pithartovi

02.03.2012 18:45 | Zprávy

Proti prezidentovi republiky Václavu Klausovi se v průběhu týdne ozvalo několik velmi kritických hlasů. Vyčítají mu protiústavní počínání, kterého se Klaus měl dopustit dokonce v několika případech. ČSSD vadí kromě milostí také Klausovo odmítnutí ratifikace dodatku k sociální chartě. Se svou troškou do mlýna přišel ve čtvrtek bývalý premiér a docent práva Petr Pithart, podle kterého Klaus porušil odmítnutím odvolat Dobeše nejen ducha, ale dokonce literu ústavy.

Dost bylo kopání do "protiústavního" Klause. Koudelka zavřel ústa Pithartovi
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Podle Petra Pitharta neměl být Josef Dobeš (VV) už skoro rok ministrem školství. Loni na jaře ho chtěl z vlády vyhodit premiér Petr Nečas (ODS), ale prezident Václav Klaus Dobešovo odvolání nepřijal. Tím podle Pitharta překročil kompetence úřadu. "Porušil tak nejen ducha, ale přímo literu ústavy," tvrdí bývalý český premiér a argumentuje článkem 74 ústavy: '... prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády' Ústava s takovým počínáním prezidenta nepočítá. Ani to neumí," kritizoval Klause v LN Pithart.

Klausův postup před Pithartovým výkladem ospravedlňuje bývalý poslanec ČSSD a možný budoucí ústavní soudce Zdeněk Koudelka.

„Prezident republiky je povinen odvolat ministra na návrh předsedy vlády. Ovšem pokud vím, předseda vlády vzal svůj návrh zpět. Je právem předsedy vlády vzít návrh na odvolání zpět. Navíc Ústavní soud judikoval, že pokud má určitou pravomoc ministerstvo, může jej zastoupit náměstek či někdo jiný. Pokud však zákon nedává pravomoc ministerstvu, ale jen ministrovi, nemůže ministra zastoupit jeho náměstek. Úloha ministra v ministerstvu je tedy nezastupitelná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Koudelka a pokračuje dále ve výkladu.  „Pokud je tedy dán návrh na odvolání, měl by předseda vlády zároveň navrhnout jmenování nového ministra či alespoň podat návrh na dočasné pověření jiného člena vlády či i sebe řízením ministerstva. Takto např. řídil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach i ministerstvo zdravotnictví po odvolání Milady Emmerové v roce 2005 či předseda vlády Vladimír Špidla ministerstvo spravedlnosti po demisi Karla Čermáka v roce 2004,“ připomíná Koudelka minulé případy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…