"Odposlouchávat poštu znamená mít v nějakém vhodném uzlovém bodě nainstalovaný program, který umí odposlouchávat. Kdyby šlo o vás nebo o mě, tak by se to dalo pořídit za pár set dolarů," soudí zakladatel portálu Mobil.cz Patrick Zandl. Pro české tajné služby by to však podle jeho názoru bylo příliš složité. Tytéž informace by mohly snáze získat jinou cestou.
Jsme ochotni si zkomplikovat situaci?
České tajné služby možná nejsou tak prozíravé, aby informace získávaly sledováním serverů. Může se to ale dít v Číně nebo Rusku, tedy v zemích, které by tím něco výhodného mohly získat. V naší zemi by tento případný monitoring měla na starosti civilní tajná služba a zřejmě by tak mohla činit pouze s povolením soudu. Zandl si není jistý, zda v zákoně existuje nějaká výjimka v této věci, týkající se právě tajných služeb.
Proti nechtěnému sledování existuje obrana, ale tato sebou nese další komplikace. „V tomto případě pomáhá pouze důsledné šifrování e-mailové komunikace, protože pokud není, tak kdokoliv by ji po cestě zachytil, tak by ji mohl číst. Šifrování by pozici útočníka ztížilo. České služby nemají výpočetní kapacitu, aby běžné šifry použila. Používání silnějšího šifrování znepříjemňuje použití e-mailů, takže se domnívám, že k tomu lidi nepřesvědčíme,“ míní odborník.
Co je víc: Bezpečnost, nebo soukromí?
Sledování serverů je jednou z cest, jak získat informace k ochraně tak velkého území, jakým jsou Spojené státy. Moderní technika již umí vytipovat potencionální e-maily teroristů či vrahů. Otázkou je, zda se pak nedostaneme do situace, před kterou varoval George Orwell ve svých románech.
„Už se to podařilo Německu v roce 1933, u Ameriky doufám, že ne, že lidé budou mít rozum, ale samozřejmě se taková fašistická diktatura může vrátit,“ varuje Zandl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp