Fotky polonahého Topolánka prý mohou Randákovi pomoct na Hrad

01.09.2012 7:35 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Asi jen málokdo čekal, že se do prezidentské kampaně zapojí také bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák. Překvapení nad jeho odhodláním jsou také redakcí oslovení politologové. Jaké jsou generálovy možnosti? Komu ubere hlasy a na co bude sázet v kampani? Ptali jsme se jich v tradiční anketě.

Fotky polonahého Topolánka prý mohou Randákovi pomoct na Hrad
Foto: NFPK
Popisek: Karel Randák

Když Karel Randák naposledy oficiálně navštívil Pražský hrad, aby si převzal generálskou hvězdu z rukou Václava Klause, nechal si kvůli aktu samotnému narůst plnovous. Nechtěl svou identitu, coby šéf rozvědky, odmaskovat pro běžnou veřejnost. Nyní by však rád přišel na Hrad hlavní branou, v plné parádě a rovnou do funkce nejvyšší.

Generál ve výslužbě má podle Miroslava Mareše z brněnské politologie výhodu v tom, že je na rozdíl od některých jiných kandidátů kolem něj šířen jistý antikorupční etos. "To může část lidí oslovit, ale bude lovit ve voličských vodách, ktreré doposud ovládal Jan Fischer. Aby uspěl, muselo by dojít k tomu, že kruhy a finance nyní podporující Fischera by se soustředily na Randáka," rozdal karty celkem jasně politolog.

I když se Jan Fischer doposud těší největší podpoře voličů a v průzkumu poráží těsně i Miloše Zemana, na jeho čistý štít upadla kaňka. O tu se postaral šéf jeho kampaně Jan Novák, který se před několika týdny sešel v pražské restauraci Kogo s kontroverzím bývalým vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou.

Držet kolty nízko

Josefu Mlejnkovi z Fakulty sociálních věd zůstává nad Randákovou kandidaturou rozum stát. "Já mám pocit, že se s přímou volbou prezidenta v této zemi už všichni dočista zbláznili. Nevím, kolik lidí dá Randákovi hlas, asi povede kampaň ve stylu, že mu kolty "visí proklatě nízko", ale s funkcí prezidenta, tak jak je v ústavě definována, to nebude mít nic společného,"soudí pro ParlamentníListy.cz Mlejnek.

Nepřátel má víc než dost

Randákovi nemůžou přijít na jméno minimálně tři velmi důležití lidé české politiky, což může být podle odborníků do jisté míry výhoda u voličů. V prvé řadě premiér Petr Nečas, který jej podezřívá z úniku informací o platu šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové. Dále pak Nečasův předchůdce Mirek Topolánek, jehož toskánskou dovolenou s lobbisty na bílé jachtě a v plavkách před luxusní vilou vysílal Randák v "přímém přenosu". A v neposlední řadě bývalý ředitel Pražského dopravního podniku Martin Dvořák, jehož působení a zvláště způsoby zadávání veřejných zakázek kritizuje Randák od nástupu do své pozice vedoucího investigativního týmu Nadačního fondu proti korupci.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…