Finanční potíže v amerických bankách zdaleka nekončí. Akcie First Republic Bank, tedy banky, která se taktéž dostala do potíží s pokrytím vkladů po pádu Sillicon Valley Bank, se minulý týden propadly na historické minimum a spekulovalo se, že banku převezme FDIC (Federální společnost pro pojištění vkladů). Nepomohlo ani to, že předtím si ostatní banky u FRB uložily 30 miliard dolarů, aby zabránily jejímu pádu.
Nyní se zdá, že banku odkoupí JPMorgan Chase & Co., tedy největší americká banka s největší tržní kapitalizací na světě. Tato banka odkoupí většinu aktiv, která FRB zbývají, a zároveň převezme všechny vklady, ať už pojištěné či nepojištěné. Dohody bylo dosaženo v pondělí. Dle serveru The Hill přitom aktiva FRB ještě minulý měsíc měla hodnotu 230 miliard dolarů, tedy více, než měla Sillicon Valley Bank. Byl to právě pád SVB, který spustil potíže FRB. Jak server připomíná, tři ze čtyř největších krachů bank se odehrály v posledních dvou měsících a ještě se ukáže, zda budou pokračovat.
FRB byla banka především pro movité klienty, dle serveru dvě třetiny účtů klientů přesahovaly pojišťovací limit 250 tisíc dolarů. Proto, když zkrachovala SVB, tak se klienti obávali, že o své peníze přijdou, začali rušit konta a vybírat vklady a to poslalo banku ke dnu.
Banky krachují, ale systém je bezpečný
Prezident Biden prohlašuje, že sjednané odkoupení banky zajistí, že „bankovní systém bude bezpečný a spolehlivý“. A také, že se jedná o řešení, při kterém nebudou poškozeni klienti banky ani daňoví poplatníci. Jak ale uvádí CNN, problémy bank už způsobují politické nesnáze pro Bidena, který se hodlá ucházet o druhý mandát a kandiduje s tvrzením, že oživil ekonomiku, ačkoliv obyvatele USA taktéž drtí inflace.
Ředitel JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon v pondělí médiím sdělil, že bankovní systém se blíží konci problémů a že ačkoliv First Republic Bank v podstatě zkrachovala, tak situace je úplně jiná, než v letech 2008 a 2009, kdy Ameriku zasáhla finanční krize. „Americký bankovní systém je mimořádně spolehlivý,“ uvedl Dimon. „Samozřejmě, když v budoucnu budou recese a budou se zvedat úrokové sazby, tak vzniknou v systému další praskliny, ale to se dá čekat. Systém je velice, velice spolehlivý,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.