Islám je zlý a diktátorský. Nabízíme jim toleranci, ale můžeme čekat jen teror, volá na poplach legenda české žurnalistiky Jan Petránek

09.01.2015 11:48 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ve vztahu k islámu, potřebujeme rouhačství. Pokud se k tomu neodhodláme, máme před sebou neřešitelný problém – to jsou mimo jiné slova novinářského matadora Jana Petránka, která řekl ParlamentnímListům.cz k událostem souvisejícím s teroristickými útoky v Paříži. O tom, jak velkým se může stát problém s islámem se však rozpovídal ještě více, detailněji a ostřeji.

Islám je zlý a diktátorský. Nabízíme jim toleranci, ale můžeme čekat jen teror, volá na poplach legenda české žurnalistiky Jan Petránek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

Zprvu tento zkušený zpravodaj a komentátor připomněl větu, kterou použil v minulosti již několikrát – totiž to – že ‚islám nemá Voltaira‘. Co tím naznačil?

„Víte, ono stačí i při laickém posuzování islámu, zamyslet se nad tím, jaký rozdíl je mezi judaismem a tímto náboženstvím. Řeknete-li někde vtip o Židech, dokonce i před nimi, tak se tomu zasmějí. Pokud však řeknete vtip o muslimech nebo islámu, uděláte si nepřátele, jak jsme nyní byli svědky, dokonce na život i na smrt. Tam prostě chybí ten nadhled, umění se zasmát, přijmout humor. Dá se téměř říct, že islám chce lidi smutné, bez humoru, zakazuje krásu žen a zahaluje je. Proto pokud k němu budeme benevolentní, můžeme čekat jen teror,“ reagoval Jan Petránek pro ParlamentníListy.cz.

Naše mentality jsou velice odlišné. Nesmíme se nechat zastrašit u nás, na území, kde jsme doma 

Podle něj to, co se stalo v Paříži v satirickém magazínu Charlie Hebdo, je důkazem toho, jak moc jsou mentality původních Evropanů odlišné. „My se nesmíme nechat zastrašit a ustoupit tomu, abychom se obávali zasmát, abychom se báli udělat si legraci. Bohužel, obávám se, že nejsme – a tím mám na mysli celou Evropu – dostatečně důslední v tom, abychom si uměli říci, že je třeba být k některým projevům přísní od samého počátku a nedovolit jim se rozrůstat. Že něco nelze tolerovat, protože pokud se ty problémy, jaké máme teď, nebudou velice razantně řešit, nemají pro nás téměř východisko. Mám tím samozřejmě na mysli i migraci lidí, kteří utíkají ze zemí muslimského světa, které jsou zmítané válkami. Je třeba usilovně pracovat na tom, aby se tak nedělo, aby neměli důvod opouštět své země a zaplavovat Evropu – mimo jiné i jinou kulturou a náboženstvím, které opravdu není absolutně tolerantní. Bohužel nepříznivému stavu nahrává i globální situace a krize kapitalismu…“ pokračoval dál Petránek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…