„Teď se ukáže, jak máme nezávislé soudy a policii,“ říká Spurný o tom, k čemu kauza odposlechů povede. „Říká se, že Pavel Bém byl na Romanu Janouškovi závislý i v osobním životě. Zařizoval mu od nákupu ledničky po vstup do letadla,“ vysvětlil novinář, proč byli oba sledováni. „Chovali se trošku jako gangsteři,“ dodal.
Sledujeme téma Janouškovy odposlechy
Topolánek o lobbistech nic neví
Otázkou však je, kdo je zodpovědný za to, že se vše nevyšetřovalo již v roce 2007. „Pokud by odposlouchávala BIS, tak to má obrovský problém,“ myslí si Spurný. Překvapuje ho, že policie o systému, který fungoval na magistrátu, neví víc. Buď má tedy problém u BIS, nebo u těch, kterým byla nahrávka předána. To ovšem není jasné.
Bývalý premiér Mirek Topolánek tvrdí, že o odposlouchávání lobbistů z doby, kdy byl ve funkci, neví nic. „V době, kdy byl premiérem pan Topolánek, mluvila BIS prokazatelně ve svých zprávách, které dostával, o pronikání lobbistů do státních podniků,“ říká však Spurný.
Další z otázek směřovala k tomu, proč vůbec byly odposlechy zveřejněny. „Myslím, že v tomto případě jde možná o jistý osobní zájem a také, jak ukazuje moje zkušenost, pokud se dostávají ven tajné nahrávky, zveřejňují je většinou lidé, kteří jsou velmi naštvaní,“ vysvětlil novinář. „Samozřejmě se může jednat o odklonění pozornosti s panem Bártou,“ připouští.
Každý okres má svého kmotra
Spurný má za to, že v klientelismu jsou si rovny všechny parlamentní, ale i některé neparlamentní strany rovny. „V gangsterském Chicagu se ti gangsteři likvidovali mezi sebou. Pokud na sebe budou politické strany vytahovat špínu, mohly by dopadnout podobně,“ říká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh