Je to pět let po úderu ÚOOZ na Nagyovou a spol. Sabotáž? Ne. Získali jsme dokument, který případ „odpálil“

05.06.2018 10:00 | Zprávy

Třináctého června to bude pět let, co policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vtrhl na Úřad vlády a začalo rozsáhlé zatýkání kvůli politické korupci a údajné sabotáži. Po monstrózní akci zůstala pachuť značně přifouklé a nezvládnuté operace. Soudy dodnes rozplétají několik větví takzvané kauzy Nagyová. Po původní konstrukci případu – sabotáži – řeší podezření z mnohem méně závažnějších trestných činů. Získali jsme jeden z dokumentů, z něhož vyplývá, jak celá akce započala.

Je to pět let po úderu ÚOOZ na Nagyovou a spol. Sabotáž? Ne. Získali jsme dokument, který případ „odpálil“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem

Čtrnáctého května 2013 bylo v tiskovém salónu Ministerstva vnitra mimořádně plno. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan novinářům odprezentovávali monstrózní policejní akci, v jejímž rámci v tenatech detektivů skončilo hned několik politiků, ale i příslušníků tajné služby.

Dokument ZDE

„Policisté při prohlídkách domů a nebytových prostor v souvislosti s razií na Úřadu vlády zajistili 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.“ To na tiskové konferenci oznámil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Potvrdil, že zadrženo bylo osm lidí, sedm z nich už ve chvíli tiskovky čelilo obvinění.

Policie se podle Šlachty kauzou zabývala od počátku roku 2012 na základě informací o organizované zločinecké skupině, která údajně fungovala pomocí klientelistických vazeb a jejímž cílem byl neúměrný zisk a podíl vlivu ve státní či polostátní organizaci. „V žádném případě nebylo naším zájmem zabývat se politikou,“ zdůraznil novinářům Šlachta.

Policisté z ÚOOZ posílení o kolegy z Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli v onen čtvrtek před pěti lety celkem 31 prohlídek domů i nebytových prostor. „Zabavené materiály budou vyhodnocovat několik měsíců,“ oznámili po rozsáhlé realizaci. Kauzu od samého počátku dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, na Moravu ji delegovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

Kdo byl zatčen?

Jana Nagyová – vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho tehdejší mimomanželská partnerka (Nečas si ji později po rozvodu s manželkou Radkou vzal – pozn. red.); obviněna z podplácení a organizování trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby; ve vazbě byla od 15. června do 19. července, kdy Krajský soud v Ostravě vyhověl stížnosti proti vazbě; posléze byla vyšetřována na svobodě.

Ivan Fuksa – bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS; v lednu 2013 se stal členem představenstva Českého Aeroholdingu; obviněn byl z úplatkářství v souvislosti se složením poslaneckého mandátu; ve vazbě byl od 15. června do 16. července, kdy Nejvyšší soud rozhodl o jeho vyjmutí z působnosti orgánů činných v trestním řízení na základě poslanecké imunity.

Petr Tluchoř – bývalý poslanec a předseda poslaneckého klubu ODS; média na podzim 2012 spekulovala o jeho možném odchodu do ČEZ, což on sám odmítl; obviněn byl z úplatkářství v souvislosti se složením poslaneckého mandátu; ve vazbě byl od 15. června do 16. července, kdy Nejvyšší soud rozhodl o jeho vyjmutí z působnosti orgánů činných v trestním řízení na základě poslanecké imunity.

Marek Šnajdr – bývalý poslanec za ODS; obviněn byl z úplatkářství v souvislosti se složením poslaneckého mandátu; ve vazbě od 16. června do 16. července, kdy Nejvyšší soud rozhodl o jeho vyjmutí z působnosti orgánů činných v trestním řízení na základě poslanecké imunity.
Ondrej Páleník – válečný hrdina a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství a od listopadu 2012 šéf Správy státních hmotných rezerv; obviněn byl ze zneužití pravomocí veřejné osoby; ve vazbě byl od 15. června do 19. července, kdy Krajský soud v Ostravě vyhověl stížnosti proti vazbě; následně byl vyšetřován na svobodě.

Roman Boček – bývalý náměstek Ministerstva dopravy a poté Ministerstva zemědělství; od října 2012 člen představenstva Českých drah; ve vazbě byl od 15. června do 19. července, kdy Krajský soud v Ostravě vyhověl stížnosti proti vazbě; následně byl vyšetřován na svobodě.
Jan Pohůnek – ředitel vnitřního odboru Vojenského zpravodajství; obviněn byl ze zneužití pravomoci veřejné osoby; ve vazbě byl od 15. června do 19. července, kdy byl propuštěn na pokyn Vrchního státního zastupitelství v Olomouci; následně byl vyšetřován na svobodě; od 17. června byl dočasně postaven mimo službu.

Milan Kovanda – ředitel Vojenského zpravodajství od listopadu 2012; obviněn byl ze zneužití pravomocí veřejné osoby; zadržen a od 15. června vyšetřován na svobodě; od 17. června dočasně postaven mimo službu.
Lubomír Poul – vedoucí Úřadu vlády a nadřízený Jany Nagyové; v prosinci 2012 se stal členem dozorčí rady ČEZ; byl původně rovněž zadržen, ne však obviněn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…