Syn Petrušky Šustrové Štěpán Korčiš se na názorové stránce Lidových novin rozepsal o tom, zda má jeho matka zapotřebí "nechat na sebe pořvávat od Ondřeje Vetchého". Jako „ztroskotanec a samozvanec“ je prý na podobné kampaně zvyklá, ale když už se ke křiku přidal i předseda vlády, je prý třeba se jí zastat.
Na tiskové konferenci ÚSTR počátkem tohoto týdne totiž vystoupil herec Ondřej Vetchý a atakoval členy rady. „Pojďme se teď všichni domluvit, že normalizace bude i nadále nazývána a brána tak, jako doteď," poznamenal směrem k radě herec. „Když vyhlásíme boj s korupcí, musíme se zbavit všech lidí spjatých s minulým režimem v politických a dalších funkcích," nabádal Vetchý a připomínal, že důsledky normalizace máme stále kolem sebe.
K smíchu, že pomáhá zavírat archivy
„Skutečně někdo připustí, že se Petruška Šustrová podílí na normalizaci? Že maže dokumenty? Ať si někdo zkusí představit, že máma po dvou letech v komunistickém kriminále pomáhá Filipovi s Grebeníčkem zavírat archivy StB. To je opravdu k smíchu,“ táže se Korčiš, přičemž vypočítává, co všechno si musela Šustrová před rokem 1989 protrpět, když ještě k tomu vychovala pět dětí.
„V boji proti komunismu udělala tolik, kolik si pan Vetchý nezahrál ani ve svých nejdivočejších polistopadových snech,“ píše dále Korčiš v článku s titulkem "Lidé s vetchým rozumem".
Podle Korčiše je klidně možné, že ČSSD a KSČM chystají společnou vládu, ovšem s tím prý ÚSTR - natož jeho máma - rozhodně nemají nic společného.
Najde se ale v dnešní době někdo, kdo by se Šustrové veřejně kromě jejího syna zastal?
Šabatová: Syn má pravdu
„Ty útoky na Petrušku Šustrovou jsou absurdity. Samozřejmě, že její syn má pravdu v tom, že je to všechno nesmysl, že by pomáhala komunistům,“ řekla ParlamentnímListům.cz předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, která také kdysi podobně jako Šustrová podepsala Chartu 77.
„Petruška Šustrová je ale moje přítelkyně, proto bych mou zpověď nepovažovala za výpověď objektivního člověka, neboť mám v radě navíc také syna. Musím ovšem říci, že ta druhá strana se chová nekorektně,“ dodala Šabatová a dál s omluvou odmítla cokoliv jiného říci.
„Ona byla ve VONS (v roce 1979 se stala Šustrová členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných – pozn. red.) a tam bylo hodně komunistů z padesátých let a další komunisté, takže to není žádný argument od jejího syna, že šla kdysi pro své názory do kriminálu a stavěla se proti režimu,“ opřel se naopak do Šustrové někdejší disident John Bok.
Ptali se mne, jestli se nezbláznila
„Já si pamatuji, že Petruška v raných šedesátých letech byla zapálená levicová studentka a protrockistka. Nemám nic proti tomu, ovšem pravdou je, že některé její kroky jsou nyní podivné. Spousta mých známých se ptala, jestli se nezbláznila,“ podotkl dále pro ParlamentníListy.cz Bok.
„Vždyť i Ota Veverka jí v otevřeném dopise připomíná dobu, kdy byla spolu se svými kamarády na Ministerstvu vnitra - ona jako náměstkyně Langoše a Honza Ruml jako náměstek - a neměli o tom přitom ani šajnu. A dostali se tam z kamarádčovství,“ připomněl Bok porevoluční časy.
...jak byla ta "svazačka" furt ožralá
„Já si pamatuji, že ji tam ti estébáci moc nevadili a taky si pamatuji, jak byla furt ožralá. Dnes by chtěla někoho moralizovat a konstatovat, že tam nejsou odborníci? Já si myslím, že ona té práci v ÚSTR ani nerozumí. Já jsem do toho ústavu taky chodil a byl jsem i kritik Žáčka a pana Hermana, ale akceptoval jsem je. Díky Hermanovi se navíc ta situace v ústavu zklidnila,“ láteřil nad činy Šustrové dále Bok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová