John: České likérky dopadnou jako rakouští vinaři. Díky naší vládě

21.09.2012 21:55 | Zprávy

Nařízení vlády zakazující export českých lihovin obsahujících více než 20 procent alkoholu může být podle lídra Věcí Veřejných Radka Johna naprosto likvidační. Příklad nehodný následování podle něj leží na jih od našich hranic. Podobně totiž postupovala rakouská vláda při takzvané etylenglykolové aféře v roce 1985.

John: České likérky dopadnou jako rakouští vinaři. Díky naší vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John vybírá víno

I tehdy tam několik nepoctivců málem zničilo rakouský vinařský průmysl. Etylenglykol totiž podstatně vylepšuje chuť vína a byť šlo jen o pár kapek zdraví nebezpečné tekutiny v několika odhalených vzorcích, rakouští vinaři dobývali zpět zničenou pověst řadu let. Nešlo však o pančovací mafii jako v Česku.

"Počínání naší vlády považuji za naprosto nesmyslné. Musí se přeci jít cestou upozorňování na konkrétní výrobky a jejich stahování z trhu. Tím, že vláda vyhlásila v ČR napřed zákaz prodeje v obchodech a restauracích a následně dokonce export českým výrobcům ´tvrdého,´ zdiskreditovala celé odvětví potravinářského průmyslu. Výsledkem je šílená pověst českých značek," varuje John.

SLEDUJEME téma: Metylalkohol

V ohrožení jsou proto u nás i takové legendární výrobky jako karlovarská Becherovka nebo světoznámý fernet z plzeňské likérky Stock. John jako vinař vzpomíná na podobnou situaci před lety v Rakousku.

"Rakouské vinařství se z toho dodnes nezvedlo. Etylenglykolu se přidávala jen kapka, která zlepšila kvality vína. Bylo to minimálně zdraví škodlivé a udělalo to asi jen šest nepoctivých rakouských vinařů. Rakouské víno se v Evropě přestalo úplně prodávat," popisuje tehdejší situaci u našich jižních sousedů lídr VV a majitel vinného sklepa v Mikulově.

Víno místo posypové soli

Aféra propukla v roce 1985. V červenci toho roku laboratorní testy odhalily u některých vzorků obsah etylenglykolu v množství jedné tisíciny objemu. Výsledkem byla celosvětová hysterie okolo vysoce kvalitního rakouského vína a na některých trzích se stahovaly z prodejen kompletní zásoby. V listopadu o aféře informovaly znovu noviny New York Times, které publikovaly výsledky amerických testů. Etylenglykol obsahovalo 62 z celkem 1000 vzorků evropských vín, přičemž pouze 45 z nich bylo rakouských. To však pošramocenou pověst chutného moku z břehů Dunaje nezachránilo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…