„Máme dvě možnosti, komentovat, o čem jednali ekonomičtí ministři, nebo budeme komentovat ten akční sestřih, který jste nyní vysílali ve vaší televizi,“ započal svou návštěvu v televizním studiu během pořadu ČT Komentáře, události Miroslav Kalousek.
„Navrhl jsem balík opatření. Ministr financí musí jít s kůží na trh. A tady je možné činit koaliční kompromis,“ doplnil Kalousek.
Podle Kalouska se musí v následujícím roce ušetřit 42 miliard korun. „Nelze to udělat bez dvou pilířů. Aniž by se snížilo tempo nárůstu sociálních výdajů,“ řekl Kalousek. Existuje proto následující varianta: zmrazení důchodů na tři roky. „Nemůžeme valorizovat o 11, 12 miliard. Dá se valorizovat o dvě až tři miliardy,“ vysvětlil. To samé platí u zvýšení sazeb DPH a ve třetím případě pak u zvýšení sazby daní z příjmů.
Podle Kalouska by škrty měly zasáhnout spravedlivě
„Z té vaší akční detektivky bylo zřejmé, že také koaliční poslanci to musí mít vysvětleno,“ dodal s úsměvem Kalousek. Jednoznačně proti jsou Věci veřejné. Jak proti zmrazení důchodů, tak proti sazbě DPH 20 procent na potraviny. ČT pak odvysílala vyjádření šéfa poslanců VV Víta Bárty.
„Pokud si dobře pamatuji, Vít Bárta tam neseděl. To je problém vašeho zpravodajství, kdy komentoval něco, o čem nic nevěděl. Vím, kdy se to s ním točilo,“ zaútočil na zpravodajství ČT Kalousek. Zopakoval, že je třeba navýšit inkaso do státního rozpočtu.
Moderátor Martin Veselovský se snažil zjistit, zda existuje kompromisní plán. „Nejen kompromisní, ale i variantní,“ dodal ministr financí. Kalousek opětovně odmítl paušály pro živnostníky s tím, že není možné, aby platili téměř nulové daně. „Musí platit spravedlivě daně, jako ostatní daňoví poplatníci,“ doplnil s tím, že i bohatší bude žádat o „větší oběti“. Podle něj i ODS musí přistoupit na to, že to jinak není ospravedlnitelné.
Kalousek byl pak konfrontován (dokonce dvakrát) se svým výrokem v ČT z 13. 5. 2010, kdy před volbami do sněmovny slíbil, že v době krize se nebudou zvyšovat daně. Nenechal se však Veselovským vykolejit. "Tehdy se jednalo o hypoteční krizi. Nyní čelíme něčemu úplně jinému," odmítl výtky Kalousek. Nesouhlasil také s Nečasovým výrokem, že se protikorupčními aktivitami vlády může ušetřit až deset miliard korun. Připomenul například zrušený ekotendr, který státní kase mohl ulehčit, pokud by jej vláda nazamítla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ann