Setkání pořádala křesťanská komunita Sant´Edigio, která v Česku působí 25 let a pomáhá bezdomovcům, romským dětem či starým lidem, ve spolupráci s paulínkami a sestrami Matky Terezy.
Český primas na úvod mše řekl, že mít domov neznamená jenom mít kde bydlet, ale někam patřit – patřit někomu a aby někdo patřil nám ve smyslu zapojení do mezilidských vztahů lásky a přátelství. Duka řekl, že naši společnost trápí „duchovní bezdomovectví“.
Ve svém kázání kardinál rozebíral především motiv obětování se pro duhého. Bůh tolik miloval lidi, že dopustil obětování svého jednorozeného syna, aby lidé mohli být spaseni. Připomněl citát z Janova evangelia, že „nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele“.
Obětoval syna…
V souvislosti s tím, že Bůh Otec obětoval svého syna Ježíše Krista, připomněl i příběh z doby občanské války ve Španělsku, kdy za republikánskou vládu bojující anarchisté a komunisté vraždili kněží i jeptišky i další věřící, z nichž řadu později blahořečili a svatořečili papežové Jan Pavel II., Benedikt XVI. i František. Podle Duky se Alcazar stal symbolem podobně jako Varšava (která se ubránila před Rudou armádou – pozn. redakce).
Alcazar byla pevnost v Toledu držená vlasteneckými jednotkami loajálními generálu Francovi a byla obklíčena rudými republikány. Ti zajali syna velitele pevnosti plukovníka Moscarda a chtěli pevnost vydat výměnou za jeho život. To ale Moscardo odmítl a život svého syna obětoval, ale zachránil tak obránce pevnosti včetně žen a dětí před rudými obléhateli. Podle Duky to je příklad lásky k Bohu, člověku, rodině i ke své zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík