„Je to velmi aktuální téma. Podíl problémových nájemníků totiž stoupá. Bohužel se to týká všech skupin obyvatelstva, nelze určit nějakou konkrétní skupinu, z které vznikají neplatiči,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz mluvčí Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Aneta Červenková. A jak dodala, obává se toho, že bude hůř.
Méně dramaticky popisuje vývoj na poli bydlení člověk, který se zabývá vymáháním pohledávek a správou majetku pro pražskou druhou městskou část, Jan Vaněk. „Obecně lze říct, že trend nárůstu dlužníků za nájemné v obecních bytech má opravdu stoupající tendenci. Nedá se však hovořit o tom, že by se jednalo o nějaký rapidní nárůst počtu neplatičů,“ uvedl na dotaz redakce zástupce starosty Vaněk. Podle něj vznikají nejčastěji pohledávky za nájemné v měsících, kdy chodí roční vyúčtování energií.
Důvod nezaplacení nájmu? Nejčastěji nedoplatek za plyn či elektřinu
„Lidem často přijdou až desetitisícové nedoplatky a když je uhradí, nemají na to, aby zaplatili nájem. Proto k nám pak přicházejí se žádostí o splátkový kalendář. Samozřejmě, že u těch, kteří již splátkový kalendář mají a opět je vyúčtování energie nepříjemně zaskočí, dochází k nedodržení podmínek splátek. Ve velké části případů se to však vždy nakonec daří vyřešit, u těch dalších přichází na řadu soudy. A samozřejmě, že několikrát – většinou však méně než desetkrát ročně - pak soud rozhodne i tak, že je nařízeno soudní vystěhování. Dlužno však dodat, že k tomu dochází zhruba po dvou až třech letech, a po celou tu dobu mají nájemníci možnost svůj problém řešit,“ řekl dále k problematice pro ParlamentníListy.cz Jan Vaněk z ÚMČ Praha 2.
Jak připustil, největší nárůst počtu neplatičů byl zaznamenán ne po uvedení reforem do praxe v tomto roce (byť je stále brzy na to okolnosti řádně posoudit), ale již v roce 2007 a 2008. „Tehdy došlo k jednostrannému navýšení nájmů v obecních bytech v naší městské části na vládou povolené maximum. A to se na neplacení nájemného odrazilo. Přitom hovoříme-li o maximální ceně za metr čtvereční na Vinohradech a na Novém Městě, jedná se o 90 a 95 korun, v Nuslích 80 korun za metr čtvereční. Potíž je však v tom, že často se dostávají do problémů s placením nájemného důchodci a osaměle žijící lidé ve zbytečně velkých bytech. I to se snažíme řešit různými formami výměn bytů za menší,“ dodal Jan Vaněk.
Problém je i v tom, že lidé nevědí o možné pomoci státu
Podle místopředsedy Sdružení nájemníků Jana Vozárika je však problém ještě jinde. „Ano, lidé se na nás od minulého roku obracejí stále častěji. Největší část z nich jsou důchodci, kteří po ukončení regulovaného nájemného najednou nevědí, jak za byt zaplatit. Nutno však říci, že ohroženou skupinou obyvatel, kteří mívají potíže nájem zaplatit, jsou také rodiny s malými dětmi a mladí lidé. Ovšem právě důchodci dost často vůbec netuší, že si mohou požádat v případě, že jim placení nájemného kvůli nízkým příjmům dělá problémy, o pomoc úřady a stát. Pokud k nám, do jakékoli pobočky v republice, přijdou, informujeme je tedy o možnostech, jak požádat o příspěvek na bydlení či doplatek na bydlení. Většinou vyřízení těchto dávek problém skutečně pomůže řešit – i když se ti lidé dostanou do potíží třeba už jen tím, že jsou tyto příspěvky vypláceny až zpětně,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Vozárik. Podle něj je jisté, že přibývá rok od roku lidí, kterým nárok na příspěvek na bydlení od státu náleží, a bude tomu tak i v nejbližším roce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová