Konec "čuňat" v Karlových Varech. Městu došla trpělivost a bude trestat

11.03.2012 8:27 | Zprávy

Na neuvěřitelný nepořádek, panující ve světoznámých lázních Karlových Varech, kde se ročně léčí desetitisíce pacientů z celého světa, ParlamentníListy.cz upozornily již mnohokrát. Teď se snad konečně blýská na lepší časy. Vedení města se odhodlalo k razantním krokům. Na pomoc vyzvalo občany, policii, naverbovalo nezaměstnané a zpřísnilo také městskou vyhlášku. Ta může neposlušným, kteří nádherné město hyzdí nedopalky, plivanci, žvýkačkami, či exkrementy, přijít pěkně draho.

Konec "čuňat" v Karlových Varech. Městu došla trpělivost a bude trestat
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

Zatímco Karlovy Vary mohou konkurovat sousedním německým lázeňským městům krásou, v čistotě prohrávají na celé čáře. Nepořádek vadí i zdejším občanům, i když jsou ve velké míře za něj spoluzodpovědní. Právě proto se vedení Karlových Varů odhodlalo pověst ušmudlaných lázní napravit a lidi vychovávat k větší čistotě a zodpovědnosti. Díky nové obecně závazné vyhlášce bude tvrdě pokutována řada prohřešků proti čistotě, ať už jde o odhazování nedopalků, žvýkaček, zbytků potravin, ale také výkaly, provozní kapaliny, které unikly z dopravních prostředků, či nejrůznější reklamní prostředky. Vyhláška chrání též veřejnou zeleň, upravuje pohyb v parcích, krmení holubů, a podobně. Náměstek primátora Jaroslav Růžička (NEZ) říká: „Tato vyhláška bude dobrým nástrojem pro městskou policii, pomůže k vymáhání sankcí podle přestupkového zákona.“

A co batůžkáři?

Samozřejmě, že vyhlášku většina občanů vítá, protože obecně považují problém čistoty ve městě za jeden z hlavních. Jsou ale skeptičtí k jejímu dodržování. Například paní Dvořáková je zvědavá, jak budou sankce dodržovány v době filmového festivalu, kdy je město zavaleno tunami odpadků a  festivaloví hosté se chovají doslova jako dobytek. „Moc mi vadí, že s dětmi jsme donedávna nemohli s kočárkem ani na kolonádu, ale na krásném trávníku v parku se v době MFF celý den válí batůžkáři. Jít v noci v době festivalu městem je otřesným zážitkem. Památkově chráněna kolonáda je politá pivem a vínem a pozvracená. Ptám se, jak je to možné? To má filmový fanoušek nějaká privilegia? Vždyť ti mladí přijeli údajně za kulturou!“

Stejný názor sdílí i karlovarský zastupitel Edmund Janisch (ČSSD), který patří k dlouhodobým kritikům nepořádku ve městě: „Já vítám každou iniciativu, ale bojím se, že jde o další populistický krok. Denně chodím městem a stále vidím jen nepořádek, místy hrozný nepořádek. A nikde nikoho, že by to kontroloval.“

Tak trochu jiná pokuta

ParlamentníListy.cz se snažily zjistit, jak to vypadá ve skutečnosti. Při kontrole v jedné z nejstarších a také nejkrásnějších ulic ve městě, v ulici Ondřejské, na zemi panuje šokující svinčík. Spousta papírků, nedopalků, exkrementů. Když narazíme na dva policisty, lhostejně mu přihlíží. Zato přísně monitorují každé zaparkované auto a brzy nasazují jednu botičku za druhou. Podle svědectví zde bydlících rezidentů, jsou tady na kontrole každý den. O pořádek se moc nestarají. Právě oni ale mají pokutovat občany za všechny prohřešky.          

Co funguje? Občané a nezaměstnaní!

Více zatím funguje jakási „domobrana“ samotných občanů, kteří aktivně zareagovali na výzvu magistrátu, aby se zapojili do zvelebování města. Také v tomto případě jsme se zajímali, jak to vypadá v praxi. Tisková mluvčí magistrátu Michaela Kousalová nám odpověděla: „Na naši výzvu občané hojně zareagovali. Podněty, které nahlásili na dispečink městské policie, jsou různého charakteru. Jednalo se například o namrzlé silnice, či naopak stékající vodu po nich, dále poničené dopravní značky, rozházené dopravní značení, propadlé kanály, či chybějící nebo odsunutá víka, poškozený obrubník nebo také například nesvítící veřejné osvětlení. Veškeré podněty jsou okamžitě předávány příslušným odborům Magistrátu města Karlovy Vary a pracovníci ihned zjednávají nápravu.“

V  Karlových Varech je také hojně využívána pomoc nezaměstnaných v takzvané veřejné službě. „Momentálně je do veřejné služby zapojeno kolem čtyřiceti lidí, které využívá odbor technický a odbor majetku. Pracovníci veřejné služby pracují čtyři hodiny denně, využíváme je na úklid ulic, parků, prostor kolem autobusových zastávek, či veřejných prostranství. Systém využívání této pracovní síly funguje bez problémů. Dle koordinátora, který jim zajišťuje práci a dohlíží na ně, chodí lidé do práce včas a svou práci dělají poctivě. Pro nás je samozřejmě tato forma výpomoci velkým přínosem,“ sdělila redakci Kousalová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…