Lidé se bojí spořit, a to i na stáří. Tak mnozí sázejí, jiní jsou lákáni na zlato

23.03.2013 13:55 | Zprávy

Druhý pilíř penzijní reformy se zatím nesetkal s takovým úspěchem, jaký ministerstvo práce a sociálních věcí očekávalo. Najdou se i lidé, kteří raději než bankám či státu odvádějí peníze speciálním firmám, jež pro ně nakoupí zlato. Jde prý totiž o jedno z nejlepších zhodnocení.

Lidé se bojí spořit, a to i na stáří. Tak mnozí sázejí, jiní jsou lákáni na zlato
Foto: Zlato, a.s.
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

„Hlavní výhoda tohoto způsobu spoření je v tom, že kupní síla neubývá,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Martin Kahoun, jednatel jedné takové firmy Zlate-investovani.cz, která prodává zlato.

„Druhá věc je, že vám to nemůže stát zabavit. Ani banka. A máte to ve vlastní správě. Tady si nespoříte na určitý spořicí produkt. Nikdo vám nebude říkat: Teď nemůžete použít část vkladu… Máte to ve své správě, jste svůj vlastní pán,“ dodává Kahoun.

Jak často dodávají odborníci, další velkou výhodou zlata je, že je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Vstupem do Evropské unie byl totiž novelizován i zákon o dani z přidané hodnoty (zákon 235/2004 Sb.), který nově definoval investiční zlato a osvobodil je od DPH.

Má to svá pozitiva, ale i zápory

Spoření formou nákupu zlata ale nese i nevýhody. Samozřejmě takový člověk nepobírá státní příspěvek. Také si musí pořádně zvážit, kam bude zlato uchovávat – pokud ho totiž neuloží pečlivě, může být okraden.

„Další taková minusová věc je záležitost psychologická. Ta je v tom, že centrální banky mají na trhu své agenty, kteří krátkodobě manipulují. Takže to lítá sem tam. Když má někdo tendenci sledovat to každý den, tak je to problém,“ vysvětluje Kahoun. Ideální je tedy vývoj cen a svých úspor sledovat jednou, dvakrát ročně – pak se na grafu objeví zhodnocení. „Když na to budete koukat každý den nebo obden, tak se z toho zblázníte,“ upozornil ParlamentníListy.cz obchodník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…