Bývalý náčelník zpravodajské služby Andor Šándor přitom zdůrazňuje, že v debatě nepadlo nic nového, než co už jsme od politiků na téma kontroly BIS a prorůstání mafiánských struktur do politiky slyšeli.
Ministr vnitra Jan Kubice v podstatě neměl šanci ani vstoupit do nějakého konfliktu. Podle Švarcové by kdokoliv, kdo by se nepohoršoval nad tím, jak korupce ovládá českou politiku, vypadal přinejmenším jako podivín.
Za pochybnosti o původu zpráv Moravec Kubiceho okřikl
V tomto ohledu měl Filip dvojnásobně usnadněnou pozici. I přesto, že se Kubice pokusil mlžit nad tím, zda se informace k Vítu Bártovi dostaly skutečně od BIS, moderátor Václav Moravec ho nenechal tuto teorii příliš rozvést. „Kdyby ty odposlechy nebyly od BIS, tak by byla Bezpečnostní informační služba první, kdo by jejich původ kategoricky popřel. BIS však nic takového neudělala,“ uzemnil Moravec ministra.
Pro Filipa je ještě důležitější než původ odposlechů to, že jsou-li opravdu pět let staré, tak je nepochopitelné, že s nimi tehdejší vláda nijak nenaložila. „Pokud BIS opravdu zadržela informaci, pak se ptám: Proč ji máme? K čemu ji platíme? Pokud tato informace od BIS před lety přišla, musel o tom vědět aspoň premiér Topolánek. Pak to musel být právě on, kdo další šíření zprávy zastavil a spáchal trestný čin,“ má jasno Filip.
Ministr vnitra nemohl než přitakávat opozici
Všichni aktéři debaty se shodli na tom, že BIS udělala chybu. Své rozčarování vyjádřil i stínový ministr vnitra František Bublan. Podle něj jde minimálně v případě úniku odposlechů o mimořádné pochybení BIS. Společně s Vojtěchem Filipem se pak vyslovil pro zřízení kontrolní komise, která by činnost BIS prověřila. „To ale ve sněmovně neprohlasujeme,“ posteskl si Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera