Nechceme do basy, panikaří politici a nevědí, co dělat. Víme více

21.06.2013 11:46 | Zprávy

Shánění hlasů nezařazených poslanců pro podporu staronové vlády, pokud prezident Miloš Zeman jmenuje premiérkou Miroslavu Němcovou, bude v dnešní situaci složitější než kdykoli dřív. Všichni mají obavy, že politické obchody, bez kterých v novodobé historii nevznikla téměř žádná vláda, mohou být kriticky sledovány očima kriminalistů a státních zástupců.

Nechceme do basy, panikaří politici a nevědí, co dělat. Víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Obvinění a vazba tří bývalých poslanců ODS tak ovlivnila politiky nejen v Poslanecké sněmovně, kde probíhají dohody o nové m kabinetu, ale i v zastupitelstvu hlavního města, kde vzniká menšinová vláda TOP 09 za podpory sociálních demokratů.

„Jestli koalice shání podporu nové vlády u těch odpadlíků, nezařazených poslanců, určitě se bojí něco slíbit, stejně jako oni se bojí něco žádat. Tak to nemá vůbec jednoduché,“ řekla s trochou ironie ParlamentnímListům.cz poslankyně za KSČM, právnička Zuzka Bebarová-Rujbrová. „Nebude tak jednoduché v této zavedené praxi politických obchodů pokračovat,“ připustil i lidovecký politik a právník Cyril Svoboda.

Nikdy takové akce nepadají z nebe

Ale o celé kauze, která vedla k pádu vlády, si Cyril Svoboda, který měl vždy blíž k levici, myslí, že „to tak nevinný příběh není“. „Říká mi to má zkušenost. Smyslem je před sněmovními volbami oslabit totálně ODS. Vidím jistou posloupnost, napřed padla Praha, skončil primátor Bohuslav Svoboda, který by mohl být dobrým šéfem ODS, pak je zemětřesení na úrovni celostátní. Nikdy takové akce nepadají z nebe,“ tvrdí Cyril Svoboda a poukazuje na to, proč mají být postiženi jen představitelé ODS, když se podobné prohřešky najdou i jinde.

ČSSD v Praze raději nechce na posty v městských podnicích

A obavy z kriminalizace do dosud běžné politické praxe zasely orgány činné v trestním řízení i do dění na pražské radnici. Co se nepovedlo prosadit v pražské politice třeba primátorovi Janu Kaslovi, který bojoval proti pobírání vysokých odměn ve firmách vlastněných městem, podařilo se policistům a státním zástupcům. Sociální demokraté tentokrát nepřijali žádné lukrativní posty v městských podnicích, které byly vždycky v minulosti nejzajímavějším bonusem pro politické strany podílející se na moci v metropoli.

„Nemíníme obsazovat žádné městské podniky. Žádnou takovou dohodu, ani veřejnou, ani skrytou s TOP 09 nemáme,“ ujistil pražský zastupitel za ČSSD Miroslav Poche. Za podporu menšinové vlády TOP 09 získají sociální demokraté jen vedení v několika výborech. „Pokud jde o předsedy výborů, to jsou odborné funkce,které nejsou placené,“ řekl Poche ParlamentnímListům.cz, že pražští sociální demokraté proto vylučují, že by mohli být nařčeni z uplácení.

Na pražské radnici přihlíželi k „výkladu státních zástupců“

A jaký je podle zastupitele za ČSSD rozdíl mezi regulérní politickou dohodou a uplácením? „Politická dohoda je dohoda politických subjektů na úrovni zastupitelstva hlavního města Prahy, TOP 09 a ČSSD, na vyřešení situace, kdy město bylo bez primátora. Součástí dohody jsou pouze veřejné závazky nebo funkce, ať už předsedů nebo radních,“ uvedl Poche. Dodal, že pokud by vznikla nějaká neveřejná část dohody, z které by vyplýval nějaký požitek pro někoho zastupitelstva, který by znamenal nějaký post, pak by to podle něj asi bylo „podle výkladu státních zástupců“ na hranici.

Politici budou muset našlapovat opatrně

Politici budou muset dnes při uzavírání politických obchodů ve stylu „něco za něco“ našlapovat velmi opatrně. Na tom, co je ještě regulérní politická dohoda, co už je nemorální a co by mohlo být dokonce trestné, se neshodují nejen sami politici, ale ani právníci. „Já jsem na rozpacích, protože řada právníků, advokátů i politiků tvrdí, že dostat nějakou odměnu za podporu nebo pomoc vládě, jako se stalo v případě tří obviněných poslanců ODS, je v politice normální věc,“ konstatuje advokát Milan Hulík, který se angažuje v iniciativě Veřejnost proti korupci. Ve světě je běžné, že americký prezident podnikatele, kteří mu věnují velkou částku na kampaň, jmenuje velvyslanci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…