A vzápětí v Otázkách Václava Moravce České televize prohlásil: „S pokorou přijímám, že budu platit větší daně. S pokorou přijímám, že za to dostanu méně služeb od státu. Ale jednu věci si nenechám – nenechám si srát na hlavu.“ Od té doby se toho v české kotlině mnoho nezměnilo, a když, tak k horšímu. „Je to tu jako v Kocourkově,“ řekl v rozhovoru ParlamentnímListům.cz úspěšný podnikatel.
Proč jste si vybral z prezidentských kandidátů na Hrad právě Vladimíra Dlouhého?
Podporuji Vladimíra Dlouhého, protože si myslím, že je to člověk inteligentní a reprezentativní, se zkušenostmi z oblasti ekonomiky a ze světa. Byl bych rád, kdyby se prezidentem stal.
Ale Vladimír Dlouhý byl kvůli nedostatečnému počtu platných hlasů z přímé volby vyřazen. Pokud neuspěje u Nejvyššího správního nebo Ústavního soudu, hlavou státu se nestane.
Byl jsem srozuměn s tím, že když podpořím jednoho z kandidátů, udělá mi radost, když uspěje, ale přijmu i fakt, když v demokratické volbě neuspěje.
Postup úředníků Ministerstva vnitra při stanovení neplatných hlasů kritizují nejen samotní vyřazení kandidáti, ale i řada právníků. Co si o postupu úředníků myslíte vy?
Úředníci postupovali podle zákona. Myslím, že zákon je špatný, protože nevyjadřuje spravedlnost a zájem veřejnosti. Ale když platí, musí se jím úředníci řídit. To se jim nedá vytýkat. I prezidentští kandidáti si zákon mohli přečíst, mohli na to upozornit dřív. Ale to, že takový zákon vznikl, považuji za fatální selhání. Je to tragédie.
Myslíte si, že přijetí špatného zákona poškodí první přímou volbu hlavy státu, po které veřejnost tak dlouho volala?
Myslím si, že zcela určitě poškodí. Je to tu jako v Kocourkově.
Bylo přijetí špatného zákona podle vás důsledkem spěchu zákonodárců, nebo úmyslem odpůrců přímé volby?
Záměr bych v tom nehledal. Je to spíš nedůslednost, ignorance, to je možné. Dovedu si představit, že někdo postup přepočtu neplatných hlasů vymyslel správně, ale protože do zákona se nepíší vzorce, někdo se snažil výpočet převést do slov a přitom došlo k chybě. Tak to podle mne mohlo vzniknout.
Byl jste první podnikatel, který veřejně upozornil na čachry se zakázkami na informační technologie. Co říkáte tomu, že právě kvůli podezření z korupce při zadávání veřejných IT zakázek byl vzat do vazby náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška?
Je to dobře. V tomto oboru operují hlavně dva typy firem. Jedny, které dodávají pro stát, druhé, které pro něj nedodávají. A třetím typem jsou velcí hráči – velké zahraniční IT firmy, které deklarují, jak bojují proti korupci a mají protikorupční normy, ale také je porušují. Je vidět, že státní zakázky se získávají nekalým způsobem. Mám v tom jasno, protože naše firma uspěje ve výběrových řízeních v komerční sféře ve třiceti procentech, to znamená v každém třetím případě, ale na úrovni státu je to nula.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová