„Mělo by jít o vzkaz obyvatelům města Chebu, ale i občanům v celé České republice, jak se zachovat při nastávajících prezidentských volbách,“ vysvětluje Linda. Jde podle něj o reakci na prezidentovo chování k prezidentu Putinovi, Rusku a zahraniční politice vůbec.
Zastupitel ODS Linda myslí svou iniciativu zcela vážně. Návrh na odebrání čestného občanství chce předložit na příštím jednání chebského zastupitelstva.
Čestné občanství města Chebu bylo Miloši Zemanovi uděleno v roce 2001, v době, kdy byl předsedou vlády. Byl teprve druhým člověkem, kterému bylo čestné občanství západočeského města uděleno po roce 1989 (prvním byl jistý místní rodák). Společně se Zemanem ocenění obdržel německý spolkový kancléř Gerhard Schröder. Ocenění bylo oběma současně uděleno „za významnou péči o kvalitu česko-německých vztahů“ a předáno v srpnu 2001.
Navrhovatel Linda připouští, že v roce 2001 to „asi byla pravda“. Dnes však podle něj prezident rozhodně kritéria pro udělení čestného občanství nesplňuje.
Již 23.11. zastupitel Linda na svém Facebooku ohlásil: „Připravuji návrh usnesení ZM Chebu na odejmutí čestného občanství města Chebu Miloši Zemanovi. Dělá Chebu, ale především ČR, ostudu.“
V diskusi pod příspěvkem v Lindově facebookové skupině se objevila řada souhlasných příspěvků, od toho, že by měl být potrestán ten, kdo se rozhodl Miloši Zemanovi toto ocenění udělit, přes návrhy, že by bylo nejlepší Miloši Zemanovi rovnou odebrat občanství České republiky, po nápady, že je třeba explicitně vysvětlit, že je třeba místo Miloše Zemana volit „slušného, vzdělaného, spojujícího kandidáta“.
Kritici spíše připomínali, že ODS svou nenávistí ke Karlu Schwarzenbergovi přispěla ke zvolení Miloše Zemana, takže by měla mlčet a stydět se. „Tak teďka si tu polomrtvou kurvu přivažte k noze a zdárně ji dotáhněte až do cílový lajny,“ dodal jeden z diskutérů. Linda se ohradil, že on v roce 2013 Schwarzenberga volil.
Doplnili tak facebookový profil zastupitele Lindy, kterému vládnou sdílené vtipy na Tomia Okamuru, připomínky Václava Havla nebo fotografie z návštěvy Washingtonu.
Starosta Antonín Jalovec z Volby pro město se s tímto nápadem příliš neztotožňuje. Podle něj by se odebíráním čestného občanství přepisovala historie. Tím by se otevřely dveře k dalším revizím historických ocenění. V Chebu jsou stále čestnými občany například prezidenti Klement Gottwald a Ludvík Svoboda.
„Dle mého názoru prezident Zeman řadou svých činů a výroků škodí pověstí ČR a dává přednost posilování vztahů s totalitními režimy před spoluprací v rámci EU a NATO. Udělení čestného občanství Chebu ale bylo oceněním jeho činů na přelomu století, kdy přispíval k překonání řady problémů a předsudků ve vztazích mezi ČR a SRN,“ vysvětlil starosta. Případ Miloše Zemana by ale podle něj měl vést k poučení, že udělení čestného občanství je do budoucna třeba zvažovat mnohem pečlivěji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo