Podle podnikatele, blogera a muže, který se zřejmě chystá vstoupit do vysoké politiky, Tomia Okamury, chybí v Česku vize na dvacet třicet let dopředu, která by přispěla k tomu, abychom mohli být opět pokládáni za pracovitý národ.
„Málokdo si u nás uvědomuje, jak je důležité lidem práci dát a hledat ji. Nejde o to nechat je nezaměstnané a nepostarat se o ně. Na to tady máme nějaká ústavní práva. Když lidem nedáme práci, zaplatíme to, aby mohli přežít, my všichni, co pracujeme. A proto bychom se k tomu měli umět aktivně postavit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Okamura. Řešením by podle něj mohl být model takzvaných „nádenických prací“ známý z dob první republiky.
„Prostě takové burzy práce, ve kterých by si i drobní podnikatelé hledali na záskok nárazově někoho na nějakou určitou práci. Je ale třeba vymyslet mechanismus, aby při tom nebyla natolik složitá byrokracie, že by se to těm drobným poskytovatelům práce nevyplatilo, nebo že by je to složitostí odrazovalo od toho práci nabízet,“ vysvětlil dále Okamura. Jak dodal, na politické scéně tento svůj návrh s nikým dosud neprojednával.
„Hned ze dvou důvodů – jednak proto, že to není můj vlastní nápad, ale věc, kterou již známe z historie. A také proto, že jako občan řeším a vstupuji v posledních měsících i do jiných společenských témat – například exekucí, trestního zákoníku a v minulosti také například úpravě cizineckého zákona,“ objasnil Tomio Okamura.
Drábek: Něco podobného je u nás už možné
ParlamentníListy.cz oslovily Jaromíra Drábka s otázkou, jak se na nápad přednesený Okamurou dívá ministr práce a sociálních věcí. Jeho odpověď zněla poněkud překvapivě – ovšem spíše než kvůli tomu, že by představovala nějaký názorový veletoč, tak proto, že moc lidí není s detaily jeho řešení nezaměstnanosti zcela seznámeno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová