Osvětimská knihovnice přímo z Izraele: Islámské státy z nás dělají ďábly. IS je velké nebezpečí

17.01.2015 8:15 | Zprávy

PŘÍBĚH U nás je nebezpečí radikálního islámu všudepřítomné. Islámský stát, ale i Írán jsou obrovským nebezpečím. Tak se vyjadřuje žena, jenž dělala knihovnici v Osvětimi, v jednom z nejhrůznějších koncentračních táborů druhé světové války. Tak se vyjadřuje Dita Kraus, která se s manželem po této válce odstěhovala do Izraele.

Osvětimská knihovnice přímo z Izraele: Islámské státy z nás dělají ďábly. IS je velké nebezpečí
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

"Fanatismus se rozšiřuje po celém světě, nejen v Evropě. Proti tomu je těžké bojovat. Fanatici vraždí, válčí a neohlíží se za sebe. Každý fanatismus je špatný, ten islámský nevyjímaje. Ukažte mi Židy fanatiky, kteří jdou proti někomu bojovat. Slyšel jste o tom, že by napadali lidi za to, že uznávají jiné náboženství? Špatný pohled na Židy přetrvává. Jsou na nás uplatňována jiná měřítka. Ustálil se názor, že jsme okupanti. Na to, že se musíme bránit, není brán zřetel," říká pro ParlamentníListy.cz Dita Kraus. Nenávist, ponížení a otroctví má zažité na vlastní kůži. Přežila Terezín, Osvětim a další koncentráky.

Vzpomínky na nacismus

Reportér ParlamentníchListů.cz navštívil jeruzalémské muzeum holokaustu Yad Vashem loni. Je to opravdu silný zážitek a člověk se tam většinou neubrání slzám. Oslovil tamní tiskové oddělení, jestli by nenašlo ve svých archivech kontakt na nějakého pamětníka s českými kořeny, jenž přežil holokaust. Až po návratu z Izraele přišel kontakt na paní Edith Kraus, za svobodna Ditu Polachovou. Ostatně to o ní španělský novinář Antonio G. Iturbe napsal knihu Osvětimská knihovnice. ParlamentníListy.cz jí pak volaly přímo do Izraele.

"Válka pro mě neskončila v lednu, protože už jsem v Osvětimi nebyla. Byla jsem totiž se skupinou žen odtamtud poslána na práci do Německa, do Hamburku. Pak nás ještě poslali do koncetráku Bergen - Belsen. Byla jsem tedy osvobozená až v dubnu. Vždyť jsem tehdy ani nevěděla, že Osvětim už je minulost. Když přišla britská armáda do lágru Bergen - Belsen, byly jsme na pokraji smrti, protože nám několik posledních dnů nedali najíst ani napít. Byly jsme dost vysílené a nedokázaly jsem se ani pořádně radovat," vzpomíná, jak vnímala konec druhé světové války.

Pak se vdala a s manželem emigrovala do Izraele. "Před tím, než jsme odešli, vznikl svobodný stát Izrael. Manžel byl už sionistou před válkou. Chystal se na emigraci do Palestiny. K tomu už nedošlo. Po válce odešli Britové z Palestiny a Židé měli do Izraele volný přístup, tak jsme se rozhodli pro život tam," popisuje. Jejím manželem byl spisovatel Ota B. Kraus, jemuž v Česku nedávno kromě jiných vyšla kniha Cesta pouští, v níž píše o sionistické mládeži a jejích osudech na začátku a v průběhu války.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…