„Já nechci pořádat debatu u kulatého stolu s touto obviňovanou vládou. To je absolutně idiotský nápad. Chtějí po nás, abychom se vzdali administrativní budovy. To ale nejsme my, tu zabral lid Ukrajiny.“ Tak tohle v angličtině odpověděl třetího prosince 2013 vůdce ukrajinské opozice Arsenij Jaceňuk tehdejšímu velvyslanci Evropské unie na Ukrajině Janu Tombinskému z Polska, který chtěl širší dialog mezi politickými stranami. To byly události zvané Euromajdan, od nichž nyní uběhlo pět let, v plném proudu. Získali jsme od ukrajinských blogerů odposlech rozhovoru, který se zdá být autentický.
Zahaleno tajemstvím
Sešli jsme se v suterénu jedné restaurace v centru Prahy. Ukrajinský novinář Ruslan Kocaba a nejmenovaný bloger z Charkova. S Kocabou jsem loni uveřejnil povídání o jeho dlouhé vazbě pod titulkem: „Přijde ještě strašnější Majdan. Ukrajinec, po 524 dní vězeň dnešního režimu, říká: Stát jen šíří strach. Bože, zachraň Ukrajinu!“ Známe se a on také ví, že mě kvůli kritickým článkům – nazývají to proruskou propagandou – loni z Ukrajiny vykopli a mám tam zakázán vstup nejspíš do roku 2020. Proto se prý obrátili na mě.
Pozorujíce mé rozpaky a slyšíce slova nedůvěry, když jsem jim vysvětloval, že Parlamentní listy se v minulosti staly terčem různých provokatérů, mi pustili z chytrého telefonu odposlech telefonického rozhovoru Jaceňuka s Tombinským. První byl nejdříve hlavním opozičníkem a v letech 2014 až 2016 předsedou ukrajinské vlády. Druhý je významný polský diplomat, jenž byl v dobách Euromajdanu velvyslancem EU v zemi s trojzubcem ve znaku.
„A jak jste se k tomu dostali?“ Logická otázka, ale odpověď téměř jako z béčkového špionážního thrilleru. Údajně ji s ještě dalšími nahrávkami blogeři koupili – na jedné prý je zachycen i rozhovor se Štefanem Fülem, tehdejším eurokomisařem zodpovědným za rozšiřování EU a politiku sousedství – za několik tisíc eur od jednoho muže, který se dříve pohyboval v prostředí ukrajinských tajných služeb. Nyní se prý skrývá kdesi na území Ruska, má strach o svou osobu a více vědět netřeba.
Zaměřeno na odposlechy
Pochybnosti kolem nahrávky odposlechu, kterou mají PL k dispozici, sice přetrvávají, ale za její pravost se zaručil významný ukrajinský novinář Ruslan Kocaba. Navíc většinu pochybností by mohla vyvrátit až analýza pravosti hlasové nahrávky, čemuž se blogeři sice nebrání, ale hned dodávají: „Ne na Ukrajině. Někde, kde ji posoudí nezávislí odborníci!“ Následně Kocaba přiznal, že krátké poznámky o tomto odposlechu publikoval na svém webu, ale PL jsou prvním médiem v EU, kterému jej poskytl.
„My nejsme účastníky procesu. Pro nás oba ale není tím hlavním. Nejde o kulatý stůl. Měli byste přijít s novou vládou, kterou bude tvořit široká koalice: to je náš cíl,“ řekl dále v nahrávce Tombinský. Dále v nahrávce Jaceňuk hovoří o tom, že jeho opoziční síly splnily vše, co slíbily, tedy mírné demonstrace, nenásilí a nezabírání vládních budov. A tohle si sdělovali po masových demonstracích prvního prosince 2013, při nichž došlo k excesům jak ze strany demonstrantů, tak i zasahujících policistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský