Pokřivená fakta o Ukrajině a bezvýznamný eurokomisař. Zkušený novinář promluvil

31.05.2014 13:40 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Při ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích se Petr Žantovský u dozvuků eurovoleb odvolává na přední teoretiky médií a říká, že novináři jsou služkami politického diktátu. V souvislosti s událostmi na Ukrajině si všímá toho, jak média umí některé události zveličit, jiné oslabit nebo také posunout. A zamýšlí se i nad tím, proč se nově vznikající měsíčník musí jmenovat právě Reportér.

Pokřivená fakta o Ukrajině a bezvýznamný eurokomisař. Zkušený novinář promluvil
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti fašismu na Ukrajině a na podporu Ruska

Úvodem pravidelného ohlédnutí se Petr Žantovský věnuje dozvukům eurovoleb a konkrétně některým větám, které proběhly našimi médii, aniž by ke škodě věci vyvolaly nějaké pozastavení. Jedna z nich byla od premiéra Bohuslava Sobotky, jenž prohlásil, že eurovolby u nás vyhrály proevropské strany, což je důkaz toho, že svou práci dělá dobře. Při pohledu na výčet nových českých europoslanců má sice pravdu, ale stejně tak to podle mediálního analytika lze brát jako úplný nesmysl.

„Proč nesmysl? Jednoduše řečeno proto, že euroodmítači zpravidla nešli volit. Těch euroskeptiků u volebních uren bylo opravdu jenom tolik, aby tam dostali své koně ze Svobodných a z ODS. Většina lidí, kteří považují Evropskou unii za zbytečnou insituci, k těmto volbám nešla. Není o tom žádný relevantní výzkum, čili to nemohu tvrdit nějak explicitně, ale mám ze všech signálů tento dojem. A myslím, že docela oprávněně. Čili to, že v eurovolbách u nás vyhrály proevropské strany, jak uvedl pan Sobotka, znamená jenom to, že ti eurohujeři, jak jim říkával Vlastimil Tlustý, byli volebně disciplinovanější,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Nasazení známých tváří u proevropských stran zabralo

K tomu, že voliči sociální demokracie, TOP 09 a hnutí ANO přišli k volbám disciplinovaněji, přispěly i známé tváře. „Ukázalo se, že nasazení známých obličejů typu Luďka Niedermayera, Pavla Teličky, pana profesora Kellera a v neposlední řadě Jiřího Pospíšila zabralo u těch lidí, kteří se domnívají, že Evropa v té unijní podobě má nějaký význam. Věta pana premiéra se tak dá přeložit jako absolutní opak. Podobně bych viděl i interpretaci těch nekonečných vlekoucích se debat o obsazení nějakých postů v rámci Evropské unie,“ říká mediální analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…