Politolog: Když Kalousek bude chtít volby, tak ty volby budou

17.06.2013 9:41 | Zprávy

Věrohodnost a kredibilita vlády je narušena, prohlásil k současné politické situaci politolog Petr Just. Je podle něj jisté, že tlak opozice na vypsání předčasných voleb bude sílit. Klíč k předčasným volbám má podle Justa koaliční partner TOP 09. „Kdyby se přidala na stranu opozice se žádostí o vyhlášení předčasných voleb, tak by dali dohromady potřebnou ústavní většinu. Zatím opozice nemá potřebné hlasy na to, aby se Parlament sám mohl rozpustit,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog, že zatím mají sociální demokraté, komunisti i Věci veřejné svázané ruce.

Politolog: Když Kalousek bude chtít volby, tak ty volby budou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Právě za vlády Petra Nečase se policie dokázala plně emancipovat

I když je situace podle Petra Justa nepříjemná, měla by si veřejnost na druhou stranu uvědomit, že teprve za vlády Petra Nečase se policie a státní zastupitelství dokázaly plně emancipovat, protože nedochází k žádným politickým tlakům na její činnost. Paradoxně tak tato kauza dokazuje, že opozice neměla pravdu, když tvrdila, že policie důsledně jedná jen proti příslušníku opozice – poslanci a bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, ale když jde o lidi napojené na vládní strany, už tak důsledná není. „Je to do jisté míry možné považovat za úspěch Petra Nečase, i když je to z jeho pohledu trochu smutný úspěch, tak si to určitě nepředstavoval,“ připustil politolog.

TOP 09 může využít současné situace k získání vedoucí pozice na pravici

Podle odborníků je zřejmě jen otázkou času, kdy se TOP 09 přidá na stranu opozice. „TOP 09 jako největšímu konkurentovi ODS tato situace spíš nahrává, zejména ve chvíli, kdy ODS zastavila propad svých preferencí. Konkurence a rivalita mezi těmito dvěma pravicovými stranami ještě zesílí,“ konstatoval politolog Petr Just. Obává se, že TOP 09 současné situace využije k prosazení předčasných voleb a k získání vedoucí pozice na pravé straně politického spektra.

Ve světě není vyšetřování politiků nic výjimečného

Také publicista Karel Hvížďala vidí na této mimořádné a vážné situaci i něco dobrého. Pozitivní zprávou podle něj je, že zahraniční média vítají současné vyšetřování v nejvyšších patrech politiky jako důkaz emancipace policie a státního zastupitelství na státní správě, což dokazuje, že se informace o vyšetřování neprozradily předem. „V Evropě je to standardní, je vyšetřován italský expremiér Berlusconi, bývalý francouzský prezident Sarkozy a řada dalších. Čili to není nic výjimečného,“ řekl ParlametnnímListům.cz známý novinář a spisovatel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

17:50 Pili s Pavlem na zabíjačce. Odvezli ho na chalupu a pak nabourali. Detaily průšvihu hradní ochranky

Popíjeli na vesnické veselici členové prezidentské ochranky ve službě spolu s Petrem Pavlem, kterého…